Będzie recesja, czy nie będzie? Oto jest pytanie!

Kanada Top News lip 12, 2015 at 12:20 pm

gospodarka

Kanadyjska gospodarka znajduje się na progu recesji – ostrzegają analitycy bankowi i namawiają rząd do wpuszczenia w obieg gospodarczy miliardów dolarów dla pobudzenia ekonomicznego wzrostu.

Premier Harper na spotkaniu z dziennikarzami w Pickering powiedział, że na razie nie zamierza uruchamiać dodatkowych finansowych bodźców dla ratowania gospodarki z dwóch powodów – nie wiadomo jeszcze, czy rzeczywiście Kanadzie grozi recesja. Poza tym wstrzyknięcie w obieg finansowy dodatkowych miliardów zburzyłoby budżet, który zakłada nadwyżkę finansową i zmniejszenie deficytu.

Na taki stan kanadyjskiej ekonomii główny wpływ ma światowy kryzys gospodarczy, a zwłaszcza obniżka cen ropy naftowej. Biuro Statistics Canada podało, iż w czerwcu z rynku ubyło 6400 miejsc pracy.

Konferencja prasowa premiera Stephena Harpera w Pickering Recreational Complex

Konferencja prasowa premiera Stephena Harpera w Pickering Recreational Complex

- Pozwólcie mi jasno powiedzieć – oznajmił premier – Sytuacja jaka obecnie nastąpiła to skutek spowolnienia w gospodarce światowej. Nie możemy ponownie popaść w deficyt, finanse nie mogą się wymknąć spod kontroli.

Niektórzy ekonomiści twierdzą jednak, że Ottawa powinna rozważyć nowy bodziec finansowy stymulujący wzrost gospodarczy.

- To jest czas, gdy rząd ma możliwość intensyfikacji wydatków na infrastrukturę, a także obniżenie stóp procentowych. To niewiele kosztuje – mówi Sheryl Cooper główna ekonomistka Dominion Lending Centres.

Z kolei Bank of Canada zapowiedział, że ustosunkuje się do aktualnej sytuacji gospodarczej w przyszłym tygodniu.  Bank może zdecydować o utrzymaniu głównej stopy kredytowej lub dokonać jej  cięcia.

Specjaliści z najwiekszych kanadyjskich banków przewiduja, że Bank Centralny zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych, ponieważ kanadyjskie PKB (Produkt Krajowy Brutto) już drugi kwartał notuje spadek. Według ekonomistów recesja jest definiowana wtedy, gdy gospodarka przez pół roku odnotowuje ujemny wzrost.

Niektórzy eksperci uważają, że ogromny zastrzyk finansowy na stymulację gospodarki jest bezpieczniejszy niż obniżka stóp procentowych. Obniżka stóp podgrzałaby jeszcze bardziej rynek nieruchomości, który i tak – zdaniem analityków – jest w Kanadzie bardzo przegrzany.

- Zadłużenie gospodarstw domowych w Kanadzie jest na bardzo wysokim poziomie, więc nie jest jasne co można uzyskać poprzez obniżkę stóp – mówi Charles St-Arnaud, dyrektor Foreign Exchange Research and Economics

 Deficyt handlowy Kanady w maju wzrósł do 3,34 miliardów dolarów

Deficyt handlowy Kanady w maju wzrósł do 3,34 miliardów dolarów

Statistics Canada ujawniła, że deficyt handlowy Kanady w maju wzrósł do 3,34 miliardów dolarów, a bilans handlowy zmierza do rekordowego deficytu.

Minister finansów, Joe Oliver stwierdził, że za wcześnie mówić o recesji.

- Dokładne i wszystkie dane nie są jeszcze znane – powiedział Oliver na spotkaniu w Vancouver – Gdy otrzymamy wszystkie liczby, to wtedy będziemy mieli pełny ogląd sytuacji.

Oliver powiedział, że mimo trudnej sytuacji w jakiej znajduje się kanadyjska gospodarka, jest przekonany, że uda się zakończyć rok fiskalny z półtoramiliardową nadwyżką budżetową.

Słowa ministra zdają się potwierdzać analitycy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, którzy choć obniżyli prognozy wzrostu kanadyjskiej gospodarki, to wciąż przewidują, że wzrośnie ona co najmniej o 1,5 procent.