Nie masz pieniędzy na dom? Mieszkasz w Peel? Władze mają dla Ciebie propozycję

Lokalnie Series Top News lip 15, 2015 at 1:38 pm

zz kome1Dla mieszkańców rejonu Peel (miasta Brampton, Mississauga i Caledon), którzy obecnie wynajmują mieszkania lub domy i którzy nie mają wystarczającej sumy na zaliczkę (down-payment), a chcieliby zakupić dom lub mieszkanie w tym rejonie powstał specjalny program pod nazwą “PEEL AFFORTABLE OWNERSHIP PROGRAM”.

Jeśli całkowity dochód rodziny przed podatkami (gross) jest mniejszy niż $87,000 rocznie to wówczas może ona ubiegać się o specjalną pożyczkę, którą można wykorzystać na down payment. Maksymalna pożyczka w tym programie wynosi $20,000 ale maksymalna cena zakupionego domu nie może przekraczać $330,000.

Ten program może być rozwiązaniem dla tych, którzy mogą spłacać mortgage, ale którzy nie byli w stanie odłożyć na down payment. Jeśli weźmiemy pod uwagę maksymalną sumę zakupu jaką ten program wspiera czyli $330,000 to taka pożyczka ($20,000) wystarczy na ponad 5% wpłaty – czyli jest szansa zakupu skromnej ale własnej nieruchomosci.

Kto się kwalifikuje na ten program? – zapytaliśmy o to specjalistę w obrocie nieruchomościami p. Maćka Czaplińskiego (Domator Team):

 • Aplikant musi być starszy niż 18 lat,
 • Musi być obywatelem lub rezydentem Kanady,
 • Nie może być właścicielem lub współwłascicielem żadnej nieruchomości w Kanadzie (i po za Kanadą, ale to jest trudne do sprawdzenia),
 • Zakupiona nieruchomość musi być używana jako jedyna “principle residence”,
 • Aplikant musi obecnie mieszkać w regionie Peel i kupować w tym samym regionie Peel,
 • Całkowity dochód rodzinny przed podatkami nie może przekroczyć $87,000
 • Aplikant musi być w stanie zakwalifikować się na hipotekę w banku lub instytucji, która może uzyskać ubezpieczenie pożyczki w CMHC,
 • Aplikacja na tę pożyczkę wraz z wymaganą dokumentacją musi być złożona pod odpowiedni adres (podajemy go poniżej),
 • Należy się spieszyć. Program jest oferowany na zasadzie pierwszeństwa zgłoszeń do momentu wyczerpania sumy, którą rząd rejonu przeznaczył na ten program, a która wynosi około 3 millionów.

Tylko domy używane kwalifikują się na ten program. Opoźnienia w budowie nowych domów oraz często ukryte koszty powodują, że są one wykluczone z tego programu. Można kupować używane domy wolno stojące, bliźniaki, szeregowce, condo townhouses oraz apartamentowce typu condo. Duplex, triplex nie są dopuszczalne w tym programie. Dom musi być w regionie Peel jego cena nie może przewyższać $330,000.

zz peel2Pożyczka wynosi maksymalnie $20,000.

- W przypadku jeśli ktoś kupuje nieruchomość tańszą niż $200,000 to ta pożyczka zostanie zmniejszona do 10% wartości zakupu – mówi Maciek Czapiński. – Czyli jesli ktoś kupi mieszkanie za $180,000 to przyznana pożyczka wyniesie $18,000. Pożyczka będzie zarejestrowana na tytule jako “secondary financing” i dlatego należy sprawdzić z bankiem, który udziela pożyczki, że będzie to dozwolone.

- Pożyczka niniejsza ma pomoć ludziom o niskich dochodach kupić swój własny dom. Jest ona udzielana bezprocentowo na okres 20 lat. Jeśli będziemy w tym domu mieszkać przez ten okres i będzie to nasza “Principale Residence” to po 20 latach zostanie ona automatycznie umożona bez potrzeby spłacania – uważa Maciek Czapliński.

Natomiast jeśli:

 • w ciągu tych 20 lat zaczniemy dom traktować jako “rental property” (z tym, że można podnajmować cześć domu jak długo w nim mieszkamy),
 • albo osoba, która uzyskała tą pożyczkę umrze,
 • albo sprzedamy dom przed upływem 20 lat,
 • albo własciciel domu ogłosi bankructwo to wówczas będzie wymagana spłata pożyczki.

Ta część programu może wydawać sie trochę restrykcyjna – mówi Czapliński. – Kto mieszka w Kanadzie w jednym domu przez 20 lat? Co się stanie jeśli będziemy chcieli zmienić dom po 5 latach? To jest zupełnie proste i możliwe. Otóż jeśli ktoś kupi dom teraz za $330,000 i po 5 latach sprzeda ten dom za $400,000 to wówczas będzie musiał on spłacić $20,000 pożyczki oraz 5% z przyrostu wartości nieruchomości. Przykładowo: dom zyskał na wartości $70,000 czyli 5% z tej sumy to $3,500. Nasza całkowita spłata wyniesie więc $23,500 plus kilkaset dolarów opłat manipulacyjnych. Jeśli popatrzymy na to właściwie to i tak jest to dobry interes. Dzięki pożyczce z tego programu mogliśmy w ogóle zakupić nieruchomość. $20,000 i tak nie było nasze, a pożyczenie takiej sumy na 5 lat za $3,500 to i tak bardzo mała “kara”, W końcowym efekcie i tak prawie $50,000 pozostaje nam w kieszeni.

Zdaniem Maćka Czaplińskiego program ten może być jedynym wyjściem dla wielu osób chcących zostać właścicielami nieruchomości ale nie mających wystarczających funduszy na down payment.

Inne koszty, które mogą wystąpić w procesie zakupu to:

 • Depozyt (minimum $5,000)
 • Opłata za inspekcję domu
 • Gaża prawnika
 • Land Transfer Tax

Z tym, że dla kupujących po raz pierwszy koszt zamknięcia będzie na poziomie około $3,000-$4,000.

Zainteresowani tym programem powinni najpierw złożyć pełną dokumentację i aplikację do Region of Peel. Aplikacje są rozpatrywane według kolejności zgłaszania i pożyczki są udzielane do wyczerpania puli przeznaczonej na ten program.

- Wczoraj sprawdzałem czy są jeszcze “dostępne pieniądze” i potwierdzono mi, że tak – mówi Maciek Czapliński. – Zwykle po złożeniu aplikacji odpowiedź i wstępne zatwierdzenie jest udzielanew ciągu 30 dni biznesowych.

Home in Peel Affordable Ownership Program fizycznie jest zlokalizowany pod adresem: 7120 Hurontario St. Mississauga, ON L5W 1N4

Adres korespondencyjny: Region of Peel – Human Services, PO Box 634, RPO Streetsville, Mississauga, ON L5M 2C2

Tel: 905-791-7800, ext. 3589