Edward Kida

Odeszli ostatnio Series lip 15, 2015 at 7:12 pm
Edward Kida w otoczeniu najbliższej rodziny

Edward Kida w otoczeniu najbliższej rodziny

15 lipca zmarł nagle lubiany powszechnie biznesman, założyciel i właściciel popularnych delikatesów U Eddiego (Eddie’s Meat & Deli Market) w Mississaudze, które miały swoje początki 26 lat temu – w roku 1989 roku.

Zaczynając od małej wytwórni wyrobów wędliniarskich rodzinna firma Edwarda Kidy z czasem ewoluowała i rozwijała się, a dzisiaj jest największym kubaturowo sklepem polskim w Kanadzie po supermarkecie Starsky.

Dzisiaj Eddie’s to nie tylko delikatesy z żywnością z Polski czy z produktami z mennonickich farm. Firma posiada własną piekarnię, cukiernię oraz wytwórnię wędlin i wędzarnię. Zatrudnia około 50 osób. Szczególną popularnością cieszą się wędliny, które odbiera z wytwórni Eddiego 50 innych sklepów delikatesowych, przede wszystkim polskich, rosyjskich i europejskich, niektórych daleko poza GTA.

Zapytany kiedyś o tajemnicę powodzenia swoich wyrobów Edward Kida odpowiedział: – Cała tajemnica to dobra jakość towaru i przystępne ceny. Mamy sprawdzonych dostawców dobrego gatunkowo mięsa, bez przerwy sprawdzamy jakość. Chwalą nas też za świeżość…

W przeprowadzonym 2 lata temu wywiadzie dla tygodnika „Wiadomości“ Edward Kida powiedział: - Dzisiaj małym asortymentem nie przyciągnie się klienta. Robimy więc wszystko – około 140 gatunków, pieczonych i tradycyjnych – ten szeroki wybór bardzo przyciąga klientów…

Wiele z nich to właśnie wybory tradycyjne, wędzone i pieczone domowym sposobem według receptur, które Kida stosował przed laty na rodzinnej Lubelszczyźnie. W Kanadzie najpierw był pierwszy mały sklep pod nazwą „Mazowsze“ przy Dundas i Kirwin w Mississaudze. Wprawdzie wyroby wędzono na farmie w Milton ale pierwsza produkcja odbywała się w przydomowym garażu. Potem powstała spółka „Smok“ – wytwórnia i sklep przy ulicy Wolfdale, a od 1995 roku samodzielna wytwórnia „Eddie’s“ z małym sklepikiem przy Sedlescomb. Aż wreszcie udało się znaleźć dogodną lokalizację przy przy 1575 Dundas St. East, gdzie sklep istnieje do dzisiaj. Znalazła w nim zatrudnienie cała rodzina założyciela: dwie córki, syn, żona i synowa.

Odszedł kochający mąż, ojciec i dziadek.

Ostatnie pożegnanie nastąpi w Domu Pogrzebowym Turner & Porter przy 2180 Hurontario Street w Mississaudze w piątek 17 lipca w godzinach 18:00-21:00.

Msza święta w Kościele św. Maksymiliana Kolbego w sobotę 18 lipca o godz 10:00.

Pogrzeb w Assumption Catholic Mausoleum w Mississaudze.

 

Wywiad z Edwardem Kidą z 2012 roku TUTAJ.