Pierwszy w Kanadzie prom zasilany LNG już pływa

Kanada Top News lip 16, 2015 at 2:24 pm

zz promW środę doszło do uroczystej inauguracji pierwszego w Ameryce Północnej promu zasilanego paliwem LNG.

NM F.-A. Gauthier będzie pływał dla kanadyjskiego armatora promowego Société des traversiers du Québec z Quebecu.

LNG (Liquefied Natural Gas) to gaz ziemny w postaci ciekłej o temp. poniżej -162 °C (temperatura wrzenia metanu, głównego składnika LNG). Jedna czwarta gazu ziemnego, którym handluje się na skalę światową jest transportowana właśnie w tym stanie. Główną zaletą tego typu napędu są aspekty ekonomiczne oraz ekologiczne. LNG jest coraz częściej wykorzystywane w budowie statków, a w szczególności promów. Użycie tego paliwa umożliwia redukcję emisji gazów cieplarnianych aż o 25 proc. w porównaniu do tradycyjnego silnika diesla.

- Ludzie z Quebecu mogą czuć się dumni, że to właśnie u nich doszło do historycznej inauguracji. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego wydarzenia – powiedział Martin Imbleau, wiceprezes Gaz Metro, konstruktora silnika LNG w Gauthier.

Zwodowany we włoskiej stoczni Fincantier prom typu ro-ro mierzy 133 metry długości i 22 metry szerokości. W czasie żeglugi morze osiągnąć prędkość 20 węzłów i zabrać naraz ponad 800 pasażerów.

Gauthier zastąpi starą jednostkę NM Camille-Marcou i będzie pływał trasą Matane–Baie-Comeau–Godbout. Szacuje się, że rocznie będzie transportował ponad 205 tys. pasażerów i ponad 118 tys. pojazdów.