Air Transat ląduje awaryjnie w drodze do Toronto

Kanada Top News lip 18, 2015 at 12:05 pm
Airbus A330-200, który uległ wypadkowi w roku 2001

Airbus A330-200, który uległ wypadkowi w roku 2001

Samolot linii Air Transat w rejsie z Rzymu do Toronto zmuszony został do awaryjnego lądowania w Dublinie w Irlandii.

Samolot z 313 pasażerami na pokładzie znajdował się na wysokości wybrzeży Północnej Irlandii kiedy pilot zdecydował o lądowaniu w celu „zapobiegawczej kontroli technicznej“ – jak to ująl rzecznik linii.

Samolot tego samego typu, Airbus A330, w 2001 roku po wylocie z Toronto (lot 236) lądowal awaryjnie na Azorach, kiedy nad Atlantykiem okazalo się, że nie ma paliwa. 304 pasażerów na pokładzie ocalalo wyłącznie dzięk umiejętnościom pilotów Air Transatu. Pozostało im paliwa na 10 minut lotu i odległość 20 minut od lotniska Lajes. Lądowali niczym szybowiec, przy kontakcie z ziemią eksplodowało 8 z dziesięciu kół ale obyło się bez ofiar.

Lot tamten był najdłuższym w historii lotem ślizgowym odrzutowego samolotu pasażerskiego: po utracie obydwu silników Airbus szybował ok. 20 minut, pokonując 65 mil morskich (ok. 120 km) lotem ślizgowym.

Jak okazało się później, podczas montowania nowego silnika obsługa naziemna zamontowała w samolocie niewłaściwy element, przez co przewody paliwowe i przewody płynu hydraulicznego znalazły się tuż obok siebie. Wibracje, jakim podczas lotu podlegają przewody płynu hydraulicznego, przenosiły się na przewody paliwowe, co w pewnym momencie spowodowało ich rozszczelnienie i niekontrolowany wyciek paliwa.