Minister Imigracji chce skarżyć „Globe & Mail“

Kanada Top News lip 19, 2015 at 4:00 pm
Michael Chan

Michael Chan

Ontaryjski Minister Obywatelstwa, Imigracji oraz Handlu Międzynarodowego Michael Chan zwiadomił przez swoich adwokatów redakcję dziennika „The Globe & Mail“, że zamierza sądzić ją o zniesławienie.

Chan powiedział, że “nie miał innego wyboru”, aby chronić swoją reputację naruszoną po ostatnich publikacjach w tej gazecie.

„Globe & Mail“ publikował w czerwcu artykuły, w których podano że kanadyjski wywiad (CSIS) ostrzegał w 2010 roku rząd prowincji Ontario, jakoby Chan miał “niezwykle bliskie związki z wysokimi urzędnikami z Chin” i że może być bardzo podatny na wpływ z ich strony.

Z kolei minister Chan uważa że zarzuty są bezpodstawne, domaga się sprostowań i przeprosin od gazety, a także przeprosin federalnego ministra sprawiedliwości Petera MacKaya za niestosowne komentarze. Kiedy MacKay został zagadnięty o opinię w sprawie Chana, powiedział że nic nie może zdradzić, gdyż „w tej sprawie trwa śledztwo“.

W obronie swojego ministra stanęła premier Kathleen Wynne, zapewniając że nie ma żadnych zarzutów wobec jego pracy i że wszelkie obawy są bezpodstawne.

Kiedy gazeta odmówiła przeprosin i wycofania artykułów, twierdząc że są odpowiednio udokumentowane, Chan wszedł na drogę prawną.

“Żałuję, że byłem zmuszony zwrócić się do sądów, aby chronić swoją reputację, ale z uwagi na nieuzasadnioną wymowę i treść artykułów czuję, że nie mam innego wyboru” – napisał Chan w wydanym oświadczeniu.

Zawiadomienie o zniesławieniu (Libel Notice) jest pierwszym krokiem w procesie rozstrzygania sporów prawnych, ale nie musi jeszcze oznaczać, że pozew zostanie uruchomiony.