Mulcair rzuca wyzwanie Torysom w Ontario

Lokalnie Top News lip 20, 2015 at 6:00 am
Tom Mulcair

Tom Mulcair

Szef NDP, Tom Mulcair chce podbić Ontario. Dziś ropoczyna wielką przedwyborczą kampanię, w której chce odebrać Konserwatystom jak najwięcej miejsc w Parlamencie.

Lider NDP rusza w objazd prowincji. Przez osiem dni będzie na spotkaniach z wyborcami prezentować swoją ekipę i program partii. Ma nadzieję przekonać wyborców.

Jest o co powalczyć. Na Ontario przypada więcej niż jedna trzecia z 338 miejsc, które będą do zdobycia w Parlamencie w czasie październikowych wyborów federalnych.

Nie będzie żadnego “Mulcairobusa”, “Mulcairolotu” ani nawet “NDP-endolino”. Nie będzie innych tego typu wyborczych gadżetów. Mimo to zaplanowane spotkania mają mieć charakter i wydźwięk mocnego rozpoczęcia kampanii wyborczej.

Rozpocznie się ona w poniedziałek w centrum Toronto, gdzie lider NDP spotka się z wyborcami. Później będą spotkania w Oshawie, Mississaudze, Scarborough, Cambridge, Hamilton, Stratford, Chatham, Windsor, Amherstburg, London, Sarnia, Waterloo, Brampton, Thunder Bay, Sudbury, Sturgeon Falls i North Bay.

Anna McGrath

Anna McGrath

- Te pierwsze osiem dni w Ontario będą dla nas okazją by przetestować sposób prowadzenia kampanii wyborczej, przekonać ludzi, że tak naprawdę nie maja lepszego wyboru – mówi Anna McGrath, szefowa sztabu wyborczego NDP – Będziemy mówili ludziom, że jeśli chcą coś zmienić, to my im w tym pomożemy, bo mamy mocnego lidera, cobry plan i świetny zespół ludzi.

Poza spotkaniami z wyborcami Mulcair będzie chciał przedstawić zamierzenia NDP dotyczące: opieki nad dziećmi, małego i średniego biznesu, rolnictwa, infrastruktury i transportu publicznego.

Wspierając kandydatów NDP na posłów w poszczególnych okręgach Mulcair ma nadzieję wygrać wybory z dotychczasowymi posłami konserwatywnymi. I tak były przywódca NDP w Ontario Howard Hampton będzie walczył w okręgu Kenora z ministrem zasobów naturalnych Gregiem Rickfordem, radna Diane Freeman zmierzy się z Peterem Braidem w okręgu Waterloo, pastor Alex Wilson  z Roxanne James w Scarborough Centre, a nauczycielka Maria Fowler będzie chciała zdetronizować posłankę Colin Carrie w okręgu w Oshawie.

Czy ta ofensywa przywódcy Nowych Demokratów będzie skuteczna? Okaże się dopiero w dniu wyborów.

Obserwatorzy podkreślają, że Mulcair i NDP stoją przed ogromną szansą wygrania najblizszych wyborów. Sprzyjają im dwa elementy – zmęczenie wyborców obecnym rządem Stephena Harpera, oznaki nadchodzącej recesji i słabość Liberałów pod przywództwem młodego, ale wciąż nieco groteskowego polityka jakim jest Justin Trudeau.

Podstawowym pytaniem będzie – co u wyborców będzie silniejsze – chęć zmiany, nawet kosztem ryzyka oddania władzy socjalistom z NDP (część z nich wciąż pamięta koszmarne rządy w prowincji Boba Rae z ramienia NDP w latach dziewięćdziesiątych); czy też oparcie się na mało efektownym Stephenie Harperze i wciąż solidnym, choć mało porywającym programie Torysów.