Rozkład jazdy TTC w telefonie

Nowości Poradnik Series lip 20, 2015 at 11:00 am

zz bus1 TTC (Toronto Transit Commision) to agencja obsługująca komunikację miejską na terenie Toronto, a zarazem najbardziej masowy system komunikacji publicznej w Ameryce po Nowym Jorku i Mexico City.

Pasażerowie korzystający z usług torontońskiej TTC (a także MiWay w Mississaudze również) mogą w każdej chwili błyskawicznie sprawdzić rozkład jazdy autobusów (w przyszłości metra i tramwajów) oraz punktualność przyjazdu na przystanek przy pomocy internetu lub sms-ów.

Umożliwia to specjalny system łączenia się z GPS-ami zainstalowanymi w pojazdach komunikacji miejskiej. Dzięki niemu pasażer posiadający komórkę każdego typu (lub komputer) będzie w danej chwili mógł dowiedzieć się, o której przyjedzie autobus na wskazany przystanek lub czy jest opóźniony.

zz bus2Aby to uczynić pasażerowie autobusu wchodzą na stronę www.nextbus.com lub wysyłają sms-a z numerem autobusu/pociągu. Pełną listę takich numerów można znaleźć na stronie TTC: TUTAJ.

W przypadku MiWay w Mississauga – TUTAJ ale po 3 sierpnia MiWay wycofuje się z aplikacji MiWay na iPhone.

Ponadto w Toronto można już kupować bilety komunikacji miejskiej (E-Ticketing) poprzez aplikację TTConnect w smartfonie (iOS lub Android) – TUTAJ.

Użytkownicy systemu nie płacą za wysyłanie sms-ów ale z biegiem czasu TTC rozważa wprowadzenie opłat w wysokości 15 centów za każdy sms za wyjątkiem dwóch pierwszych.

Jak dotąd program obejmuje prawie 1000 autobusów i prawie 10000 przystanków TTC. Na wielu rozmieszczone już są małe ekraniki LCD z bieżącą informacją o przyjeździe. Podobny system działa w Ontario także w Thunder Bay i Guelph.

Złośliwi twierdzą, że nowy system prowadzi wyłącznie do wyższych opłat za telefon, dzięki któremu dowiemy się jedynie, że podczas godzin szczytu 5 autobusów przyjedzie równocześnie w tym samym czasie.

Cena biletów TTC w roku 2015:

zz ttc