Kanadyjczycy pozbawieni złotego medalu w sztafecie 4×100

Lokalnie Top News lip 26, 2015 at 10:00 am

sztafeta

Kanadyjska drużyna w sztafecie 4×100 metrów mężczyzn, która przybiegła na metę jako pierwsza, została zdyskwalifikowana.

W ten sposób znakomity sprinter Andre De Grasse pozbawiony został trzeciego złotego medalu na Pan Am Games. Wcześniej wywalczył on złoto w biegach na 100 i 200 metrów.

W skład kanadyjskiej ekipy wchodzili: Gavin Smellie, Andre De Grasse, Brendon Rodney i Aaron Brown. Przekroczyli oni linię mety w rekordowym czasie 38,06 sekund.

Przeciwko wygranej Kanadyjczyków zaprotestowali reprezentanci Stanów Zjednoczonych oraz Trynidadu i Tobago. Wskazywali oni, że podczas startu do biegu, Gavin Smellie nastąpił nogą na linię startową, co jest niezgodne z przepisami.

Był to drugi protest złożony po tym biegu.

Wcześniej amerykańska ekipa wskazywała, że Rodney wyszedł ze swojego pasa na bieżni, ale ten protest został odrzucony. Drugi, związany z nastąpieniem Smelliego na linię startową sędziowie uznali.

W związku z tym kanadyjska drużyna została zdyskwalifikowana. Drużyna USA przemieściła się z drugiego miejsca na pierwsze i zdobyła złoto, drużyna Brazylii zdobyła srebro, a reprezentacja Trinidadu i Tobago przesunęła się na trzecie miejsce premiowane medalem brązowym.