Do trzech razy sztuka…

Lokalnie Top News lip 27, 2015 at 10:00 am
Jak do tej pory jedynym kanadyjskim miastem, który dostąpił zaszczytu organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich był Montreal. Na zdjęciu: 16-letnia Sandra Henderson z Toronto i 14-letni Stephane Prefontaine z  Montrealu zapalają Olimijski Znicz podczas ceremonii otwarcia Igrzysk w Montrealu w 1976 roku.

Jak do tej pory jedynym kanadyjskim miastem, które dostąpiło zaszczytu organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich był Montreal. Na zdjęciu: 16-letnia Sandra Henderson z Toronto i 14-letni Stephane Prefontaine z Montrealu zapalają Olimijski Znicz podczas ceremonii otwarcia Igrzysk w 1976 roku.

W miarę jedzenia rośnie apetyt. Po udanej organizacji Pan Am Games w Toronto przyszła chęć na coś większego – letnią Olimpiadę w 2024 roku. Czy jednak Toronto ma szansę być gospodarzem tych Igrzysk? Będzie starało się o to po raz trzeci.

Ideę organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w Toronto w 2024 roku poparł szef Kanadyjskiego Komitetu Olimpijskiego, Marcel Aubut. Powiedział on, że półtora miliona sprzedanych biletów na zawody odbywajace się podczas Pan Am Games zrobiło na członkach MKOl (Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego) duże wrażenie i dzięki temu miasto uzyskało dobrą pozycję startową do ubiegania się o prawo bycia gospodarzem Igrzysk.

Jakie są jednak prawdziwe szanse największego miasta Kanady na wygranie tej rywalizacji? Patrząc na historię kanadyjskich starań o organizację Igrzysk, nie są one takie wielkie. W każdym razie złożenie oferty nie daje takiej gwarancji.

Oto krótkie kalendarium starań kanadyjskich miast o organizację Igrzysk:

Rok 1932. O prawo do organizacji zimowej Olimpiady stara się Montreal. Przegrywa z amerykańskim Lake Placid. Niezrażony Montreal ubiegał się jeszcze o organizację Zimowych Igrzysk w latach 1936, 1944 i 1956. Bez rezultatu. (Igrzyska w 1944 roku w ogóle się nie odbyły.)

Rok 1964. O organizację Zimowych Igrzysk stara się Calgary. Przegrywa z austriackim Insbruckiem. Calgary ponawia próby organizacji Igrzysk w 1968 i 1972 roku. Bez sukcesu.

Rok 1972. Montreal ubiega się o organizaję letniej Olimpiady. Otrzymuje mniej głosów niż niemieckie Monachium i hiszpański Madryt.

Rok 1976. Tym razem Montreal odnosi sukces. Po raz pierwszy gospodarzem letnich Igrzysk Olimpijskich jest kanadyjskie miasto. Na organizację Igrzysk Montreal zadłuża się na setki milionów dolarów. Te długi spłaca przez kolejne 30 lat.

Rok 1980. Vancouver ubiega się o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Przegrywa z Lake Placid, które jako jedyne konkuruje z kanadyjskim miastem.

Rok 1988. Po trzech nieudanych próbach Calgary zostaje gospodarzem Zimowych Igrzysk. Kanadyjska reprezentacja nie zdobywa ani jednego złotego medalu.

Rok 1996. Toronto składa ofertę o organizację letniej Olimpiady. Bez skutku. Zajmuje dopiero trzecie miejsce.

Rok 2002. O organizację Zimowych Igrzysk ubiega się Quebec City. Przegrywa z Salt Lake City w USA.

Rok 2008. Toronto ponownie aspiruje do roli gospodarza Letnich Igrzysk. Ponownie bez sukcesu.

Rok 2010. Vancouver gospodarzem Zimowej Olimpiady. Najbardziej szczęśliwe i udane Igrzyska dla kanadyjskich sportowców. Z 14 złotymi medalami Kanada zajmuje pierwsze miejsce w medalowym rankingu.

W sumie kanadyjskie miasta 17 razy składały oferty organizacji Olimpiady. Tylko trzy z nich zakończyły się sukcesem. Jeżeli Toronto ostatecznie zdecyduje się o ubieganie się o organizację Igrzysk zrobi to po raz trzeci. Statystycznie rzecz biorąc jego szanse wynoszą 1:5.

Konkurencja jest ostra. O organizację Letnich Igrzysk w 2024 roku chcą ubiegać się: Boston, Budapeszt, Paryż, Hamburg i Rzym.

MKOl oficjalnie ogłosi gospodarza Letnich Igrzysk w roku 2017.