Wielkie pieniądze i wielkie nadzieje chorych

Kanada Series Top News lip 29, 2015 at 6:00 am

komórki

Naukowcy z Uniwersytetu Torontońskiego otrzymali potężny zastrzyk finansowy na badania nad komórkami macierzystymi.

Komórki macierzyste mogą tworzyć różne typy komórek, mogą być też dostawcami nowych komórek, z których tworzą się tkanki. Na przykład komórki macierzyste skóry, mogą tworzyć nowe komórki skóry lub specyficzne komórki, które są odpowiedzialne za produkcję jej pigmentu. Na przykład dzięki komórkom macierzystym możliwe jest wyhodowanie nowej skóry, którą można przeszczepić osobom po ciężkich poparzeniach bez ryzyka odrzucenia przeszczepu. Ten sam proces może dotyczyć innych ludzkich organów.

114 milionów dolarów, jakie otrzymali naukowcy i lekarze związani z Uniwersytetem Torontońskim dadzą ogromny impuls w rozwoju tej, niezwykle obiecującej dziedziny medycyny.

Z tej kwoty będą współfinansowane badania prowadzone na Uniwersytecie, w Hospital for Sick Children a także  w Mount Sinai Hospital.

Na zdjęciu emerytowany profesor James Till i profesor Peter Zandstra, specjalizujący się w badaniach nad komórkami macierzystymi.

Na zdjęciu emerytowany profesor James Till i profesor Peter Zandstra, specjalizujący się w badaniach nad komórkami macierzystymi.

- Będziemy w stanie zaprojektować komórki, tkanki, a nawet narządy ludzkie od podstaw. Mam nadzieję, że z korzyścią dla ciężko, często nieuleczalnie chorych pacjentów – mówi profesor Peter Zandstra, jeden z naukowców zaangażowanych w badania nad komórkami macierzystymi – Komórki macierzyste mogą pomóc w leczeniu wielu chorób układu krążenia, cukrzycy, choroby płuc, wzroku, chorób neurodegneneracyjnych, chorób krwi, układu mięśniowego i szkieletowego.

Minister Nauki, Ed Holder, który wystarał się o środki finansowe na badania, wyraził nadzieję, że pieniądze te przyczynią się do szybszego postępu w badaniach z korzyścią dla Kanadyjczyków w leczeniu poważnych urazów i chorób.

Grant badawczy, który otrzymali naukowcy z UofT jest największym zastrzykiem finansowym na rozwój nauki w historii uczelni. Ale nie ostatnim dla kanadyjskich uczelni. Rząd federalny stworzył w ubiegłym roku Fundusz Badawczy “Canada First Excellence”, który ma wspierać kanadyjskich naukowców w obiecujących i ważnych dla kanadyjskiej gospodarki i życia Kanadyjczyków dziedzinach.