Dolar w rekordowym dole

Rynek Top News sier 5, 2015 at 12:00 pm

zz dolarDolar kanadyjski osiągnął swoją najniższą wartość od 11 lat w stosunku do waluty amerykańskiej osiągając wczoraj poziom 75.87 centów amerykańskich. Tak nisko loonie nie upadł od sierpnia 2004 roku (75.82).

Dolar kanadyjski jest nadal podatny na ruchy cen ropy naftowej w obecnych warunkach – twierdzi strateg walutowy Scotiabank, Eric Theoret.

Ceny ropy ustabilizowałły się we wtorek w następstwie poważnej wyprzedaży w poniedziałek, która za punkt odniesienia wzięła najniższą cenę ropy od czterech miesięcy – blisko 45 dolarów amerykańskich za baryłkę.

Eric Theoret zauważa, że rynki walutowe prognozują dużą szansę na obniżenie przez Bank of Canada o kolejne ćwierć punktu procentowego głównej stopy procentowej w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Bank centralny obniżył już w ten sposób stopę procentową w dniu 15 lipca.

Z drugiej strony powszechnie oczekuje się, że amerykańska Federal Reserve jeszcze w tym roku podniesie główną stopę kredytową.

Negatywny sentyment w stosunku do dolara kanadyjskiego został dodatkowo wzmocniony w ostatni piątek, gdy Główny Urząd Statystyczny Kanady ogłosił dane o PKB za maj, wykazujące że gospodarka skurczyła się o 0,2 procent, choć spodziewano się, że zmian negatywnych raczej nie będzie.

Oprócz cen ropy, najważniejszymi czynnikami wpływającymi na wzrost wartości dolara kanadyjskiego są statystyki handlowe w Kanadzie i USA oraz dane o zatrudnieniu w tych dwóch krajach.