Mandaty drogowe coraz wyższe: do tysiąca dolarów!

Lokalnie Top News sier 5, 2015 at 4:15 pm

zz kodeksPolicja w Ontario przestała żartować. Kary za nieuważną jazdę rosną do tysiąca dolarów i utraty trzech punktów. Dotyczy to przede wszystkim kierowców, którzy tekstują, emailują lub rozmawiają przez komórkę podczas jazdy.

Mandaty w ich przypadku rosną w przedziale od 300 do 1000 dolarów (uprzednio 60-500 dol.).

Policja prowincyjna OPP twierdzi, że kierowca rozproszony wymienionymi czynnościami staje się zabójcą numer jeden na drogach Ontario.

Dlatego zmieniono prawo i rozszerzono zakres kar aktualizując kodeks drogowy (Highway Traffic Act).

Nowe przepisy nakładają również na kierowców regułę wymaganego “w miarę możliwości” odstępu jednego metra pomiędzy pojazdami samochodowymi i rowerami. Zmuszają też kierowców do oczekiwania przed przejściem dla pieszych – gdzie piesi muszą całkowicie przejść ulicę aby kierowca mógł ruszyć. Dotyczy to nie tylko przejść w pobliżu szkół ale również wszystkich przejść z sygnalizacją świetlną obsługiwaną przez pieszych.

zz mandatyKorzystanie z przenośnych urządzeń elektronicznych w czasie jazdy zostało zakazane w Ontario już w roku 2009 roku (z wyjątkiem połączeń alarmowych 9-1-1).

W przeprowadzonej w 2014 sondzie dla Centre for Addiction and Mental Health aż jedna trzecia uczniów klas 10-12 (wśród tych, którzy posiadają prawo jazdy) przyznała, że tekstuje podczas prowadzenia auta.

Kolejna zmiana w kodeksie dotyczy podwyższonych kar za otwieranie drzwi samochodu przed przejeżdżającym rowerzystą.

Rowerzyści będą mogli korzystać odtąd z bocznych linii awaryjnych na autostradach prowincyjnych (ale nie tych z serii 400).

Rowerzyści nie posiadający oświetlonych pojazdów będą karani droższymi mandatami – w zakresie od $60 do $500 (dotąd $20).

Kierowcy pod wpływem narkotyków będą karani tak samo jak pijani kierowcy, z możliwością rekwirowania pojazdu na 7 dni i zawieszenia prawa jazdy.

Nowe przepisy aktualizują też obowiązkowe wymagania wobec lekarzy, którzy są obligowani do informowania władz o osobach, którym powinno się zawiesić prawo jazdy ze względu na stan zdrowia.

Urządzenia, jakich nie można trzymać w ręku i obsługiwać podczas jazdy – pełna lista TUTAJ.