Po operacji staruszek nabierze wigoru

Lokalnie Top News sier 6, 2015 at 6:00 am
Tak budynek przy Lakeshore wyglądał w latach swojej świetności.

Tak budynek przy Lakeshore wyglądał w latach swojej świetności.

Toronto czeka niezwykłe przedsięwzięcie budowlano-historyczne. Przebudowany zostanie zabytkowy magazyn Loblawsa, który od lat siedemdziesiatych stoi pusty i niszczeje.

Była hurtownia kompanii handlowej u zbiegu ulic Lake Shore Boulevard West i Bathurst Street zostanie pieczołowicie rozebrana cegła po cegle. Rozbiórka, a potem przebudowa budynku zakończy się w 2019 roku.

magazyn- Szacujemy, że z zdjęte będzie około 100 tysięcy cegieł. Zostaną one starannie skatalogowane i obejrzane, by upewnić się, że mogą byc wykorzystane podczas rekonstrukcji budynku i powrotu do swojej pierwotnej postaci z 1928 roku – mówił dziennikarzom John Morrison, dyrektor generalny Choice Properties, firmy, która kupiła budynek i chce go przywrócić do stanu świetności, zmieniając jego przeznaczenie.

Budynek byłego magazynu Lablawsa będzie częścią nowego kompleksu handlowego, biznesowego i mieszkaniowego w skład którego będą wchodziły dwa mieszkaniowe wieżowce liczące sobie 41 i 37 kondygnacji. Budynek magazynu ma być pieczołowicie odrestaurowany i ma zachować swój architektoniczny styl z epoki art deco.

Teren hurtowni, rok 1928.

Teren hurtowni, rok 1928.

Nieruchomość przy Lake Shore stoi pusta i niszczeje. Przed laty zbudowany został jako hurtownia firmy handlowej Lablaws, gdzie poza magazynami towarowymi miała swoja siedzibę mleczarnia, gdzie produkokwano i paczkowano masło, była też palarnia kawy. Przez jakiś czas budynek był też siedzibą dyrekcji Lablawsa. Od roku 1970 budynek stoi opuszczony i nieużywany.

Za pięć lat ma odzyskać swoją świetność.

W konferencji na której Choice Properties przedstawiło swoje plany uczestniczył burmistrz Toronto, John Tory.

- Dobrze, że możliwe jest ocalenie części historii miasta, nadanie historycznym obiektom nowego blasku, przydanie nowej roli. Byłoby wielką stratą, gdyby budynek taki, jak ten został po prostu zburzony w imię postępu – powiedział burmistrz.