Hokeiści z Kędzierzyna-Koźla grają w Kanadzie

Polacy w Kanadzie Top News sier 11, 2015 at 12:00 pm

zz hokeisciAmatorska drużyna hokejowa TMHL Chemik z Kędzierzyna-Koźla przyleciała do Kanady aby spełnić dziecięce marzenia. Bierze udział w międzynarodowym turnieju Barrie Hobby Cup w ontaryjskim Barrie. Pierwszy mecz drużyna z Polski jako Team Poland rozegra 14 sierpnia.

- Hokej na lodzie w Polsce jest dyscypliną niszową. W Kanadzie pierwszym prezentem od ojca dla nowo narodzonego syna są łyżwy – mówił Marek Stochaj.

Dlatego wszyscy, którzy połkną tego bakcyla, marzą o wyjeździe do ojczyzny hokeja, by stanąć na kanadyjskim lodowisku z kijem w ręce i rozegrać choćby jeden mecz.

Na turniej amatorskich drużyn hokejowych Barrie Hobby Cup przyjeżdżają zespoły z całego świata. W tym roku jest 8 drużyn amerykańskich, 8 kanadyjskich i 16 z Europy. Zmagania odbywają się na trzech lodowiskach. Zawody te są rozgrywane od 1964 roku. Były już na nich drużyny z Australii, Japonii, z Europy prawie ze wszystkich krajów, z Polski nigdy.

- Jesteśmy pierwszymi Polakami, którzy wystąpią na tym turnieju, przecieramy szlaki – podkreślał z dumą Marek Stochaj.

W Kanadzie zawodnicy TMHL oprócz gry na lodzie zwiedzą Toronto – stolicę kanadyjskiego hokeja, odwiedzą najsłynniejsze muzeum hokeja na świecie Hockey Hall of Fame, wjadą windą na najwyższe piętro CN Tower. Będą też podziwiać wodospad Niagara, w którym planują „zamoczyć nogi”. Obejrzą mecz bejsbolu oraz spotkają się z zawodnikami NHL. Ponadto dwa-trzy spotkania, w tym jedno u senatora Davida Wellsa, zawodnika amatorskiej drużyny PLC Sports Barrie Ontario, z którą w ubiegłym roku rozegrali mecz na lodowisku w Opolu i która nalegała na przyjazd kędzierzynian do Kanady.

Kanadyjczycy, zapraszając hokeistów Chemika do siebie na turniej, zrewanżowali się za możliwość rozegrania meczu w Polsce.

- Nigdy jeszcze nie grali w naszym kraju. Raz w roku lub raz na dwa lata drużyna, w której składzie występuje jeden senator, sześciu parlamentarzystów, jedna kobieta i mężczyzna bez rąk, przylatuje do Europy, by móc się zmierzyć na tafli lodu z takimi samymi amatorami jak oni. Poznaliśmy się na turnieju w Niemczech. Spędziliśmy razem trochę czasu, wspólnie biesiadując. A zaczęło się dość zabawnie: „Słyszałem, że jesteście z Polski – zaczął jeden z Kanadyjczyków – chcę się z wami napić wódki”. „Słuchaj, ty jesteś z Kanady, my nie chcemy grać z tobą w hokeja – odpowiedzieli rozbawieni kędzierzynianie – ale do wódki z nami też nie siadaj”. – Dosiadł się i nawiązała się fajna rozmowa. Potem od słowa do słowa i we wrześniu zeszłego roku rozegraliśmy z nimi mecz na lodowisku w Opolu – opowiadał Marek Stochaj. Po wszystkim obiecali przysłać zaproszenie. Słowa dotyczymali.

 Rozkład spotkań na Barrie Hobby Cup – TUTAJ