Książka, którą przefiltrujesz wodę

Nowości Top News sier 17, 2015 at 10:25 am

zz ksiazka1Karty tej książki nie tylko nie boją się zmoczenia, ale nawet do tego służą – naukowcy z uniwersytetów w Kanadzie, USA i RPA RPA pochwalili się właśnie papierowymi filtrami do skażonej wody, które opracowali w formie książki.

Publikacja nosi tytuł “Książka do picia” (The Drinkable Book). Jej strony, zawierające jony srebra i miedzi potrafią zatrzymać aż 99 proc. bakterii zawartych w przelewanej przezeń wodzie. Na każdej z nich znajduje się instrukcja użycia niezwykłego filtra w języku lokalnym oraz angielskim.

Wynalazek został zaprezentowany 16 sierpnia w Bostonie podczas inauguracji dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego.

Inicjatorem prac nad filtrem do wody w formie książki była południowoafrykańska naukowiec dr Teri Dankovich z Carnegie Mellon University w Pittsburgu. Naukową karierę poświęciła rozwiązaniom światowego problemu z dostępem do pitnej wody, dotyczącego zwłaszcza krajów Afryki i Azji. - Wynalazek stworzyliśmy z myślą o krajach rozwijających się, gdzie ciągle łącznie 663 mln ludzi nie ma dostępu do pitnej wody – mówi w rozmowie z BBC dr Dankovich.

Do współpracy zaprosiła kolegów z Uniwersytetu McGill w Kanadzie i Uniwersytetu w Virginii. Pierwsze egzemplarze niezwykłej książki – samodzielnie wykonane przez zespół dr Dankovich – testowano najpierw w laboratorium, a potem w różnych miejscach RPA, Ghany i Bangladeszu, gdzie problem ze skażoną wodą jest największy. Naukowcy chwalą się, że 99 proc. wszystkich bakterii obecnych w tamtejszej wodzie zostało zatrzymanych przez kartę książki czyniąc ciecz zdatną do picia na tym samym poziomie, co ta z kranów w USA.

- Wszystko, co potrzebujemy to wyrwać kartę z tej książki, umieścić w jakimkolwiek uchwycie i przelać przezeń wodę ze strumienia, rzeki albo studni. Jedna strona wystarczy do oczyszczenia 100 litrów wody – przekonuje dr Dankovich.

- To dopiero pierwszy krok, który napawa nadzieją. Chciałabym, aby zespół dr Dankovich szybko znalazł producenta tych filtrów oraz dalej udoskonalał wynalazek. Chciałabym zobaczyć, jak radzą sobie z pierwotniakami i wirusami, bo nie tylko bakterie zanieczyszczają wodę – komentuje dr Daniele Lantagne, obecna na prezentacji wynalazku w Bostonie.