Rosyjscy hokeiści ukarani

Kanada sier 25, 2015 at 10:00 am

Rosjanie

Rosyjska Federacja Hokeja na Lodzie została ukarana grzywną za okazanie lekceważenia dla kanadyjskiego hymnu i flagi podczas mistrzostw świata.

Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie uznała, że reprezentanci Rosji świadomie opuścili lodowisko podczas gdy rozbrzmiewał kanadyjski hymn, a flaga Kanady byla wciągana na maszt.

Rosjanie swoje karygodne zachowanie tłumaczyli tym, że gracze byli zdezorientowani, ponieważ organizatorzy mistrzostw otworzyli bramę wyjazdową z lodowiska.

Po obejrzeniu materiału zarejestrowanego na wideo IIHF (International Ice Hockey Federation) uznała, że kapitan drużyny, Kowalczuk dał znak pozostałym zawodnikom by opuścili lodowisko po odebraniu srebrnych mediali zdobytych przez reprezentację Rosji po przegranym finałowym meczu z Kanadą.

“To był gest nieprzyjazny, na który w historii Mistrzostw Świata nie poważył się żaden inny zespół” – stwierdziła IIHF.

Międzynarodowa Federacja ukarała Rosyjską Federację Hokeja grzywną 80 tysięcy franków szwajcarskich (około 85 tysięcy dolarów). Rosjanie musieli też oficjalnie przeprosić kanadyjskich zawodników.

Federacja Rosyjska uznała werdykt i przyjęła karę, ale zastrzegła, że jej zdaniem zjazd zawodników reprezentujacych Rosję z lodowiska podczas grania kanadyjskiego hymnu był przypadkowy i wynikał z zamieszania a nie z braku szacunku.