Ontario straci federalne miliardy na spadku cen ropy

Rynek Top News sier 27, 2015 at 4:00 pm

zz federalKoszmar zachodniej Kanady związany ze spadkiem cen ropy naftowej może mieć również znaczący wpływ finansowy na prowincje z małymi lub żadnymi zasobami ropy, jak np. Ontario. Swoją opinię w tej sprawie, potwierdzając obawy innych ekonomistów, wyraził ekspert, prof. ekonomii z University of Alberta – Melville McMillan.

Według niego, ogromny spadek dochodów z ropy naftowej w prowincji Alberta (wydobycie ze złóż bitumicznych jest drogie i nieopłacalne przy taniej ropie) przesunie problem do środkowych prowincji kraju (tych bez złóż), które będą kwalifikować się do zwiększenia pomocy rządowej w przypadku programów wyrównawczych.

- Ontario również to odczuje, wszystko zmierza w tym kierunku – twierdzi prof. McMillan. – Cena ropy idzie w dół, przychody z zasobów naturalnych spadają, podatki korporacyjne spadają, osobiste podatki dochodowe również. Tak się dzieje w Albercie, Saskatchewan i Nowej Fundlandii. Ontario to odczuje wcale nie w mniejszym stopniu.

Programy wyrównawcze Ottawa stworzyła po to aby zapewnić, że poszczegółne prowincje Kanady zapewnią dostatecznie podobny poziom usług przy przystępnych, porównywalnych poziomach opodatkowania. To od dawna kontrowersyjny program, gdyż każdy obywatel dopłaca do programu, ale z zebranych funduszy korzysta się tylko w niektórych prowincjach.

zz federal1Wyrównywanie polega na obserwacji dochodu jaki wytwarza każda z prowincji na podstawie podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od osób prawnych, podatku od sprzedaży, podatku od nieruchomości oraz 50 procent przychodów z zasobów naturalnych.

Historycznie rzecz ujmując, w ciągu ostatnich 50 lat, Alberta jest jedyną prowincją, która nie otrzymała żadnych pieniędzy z programu. Nawet w tym roku, gdy jej gospodarka weszła w fazę recesji.

Z kolei rząd zamożnego Ontario spodziewa się, że jego mieszkańcy wygenerują w tym roku na potrzeby programu wyrównawczego 6.7 mld dolarów, z których prowincja odbierze z powrotem 2.4 mld w roku finansowym 2015-16. Jednak gdyby w przyszłym roku status prowincji się zmienił, może nie dostać ani centa zwrotu.

Ontario już teraz nie ukrywa, że jest niezadowolone z  programów wyrównawczych i federalnych transferów do innych prowincji. W wiosennym budżecie rząd ująl to tak: “Nierównowaga fiskalna w całej federacji może mieć głęboki wpływ na jej przyszłość. Może ograniczać prowincje i terytoria w przypadku podejmowania niezbędnych inwestycji, które wzmacniają gospodarkę i utrzymują usługi publiczne, których Kanadyjczycy oczekują“.

Ontario nie jest jedyną prowincją naciskającą na reorganizację programów wyrównawczych. Premier Saskatchewan Brad Wall właśnie ponowił apele ich radykalnej zmiany.