Naukowiec zawieszony w pracy za wykonanie “Harpermana”

Kanada Top News sier 29, 2015 at 5:00 pm

Turner2

Kierownictwo Environment Canada zawiesiło swojego pracownika za napisanie i wykonanie piosenki krytykującej premiera Kanady.

Tony Turner, który jest naukowcem i pracuje w Environment Canada został skierowany na płatny urlop administracyjny w związku z zamieszczeniem na YouTube napisanej przez siebie piosenki pod tytułem “Harperman”. Do tej pory na witrynie wideo obejrzało ją 121 tysięcy osób.

Zdaniem kierowcnictwa Environment Canada Turner naruszył zasady etyki obowiązujące pracownika federalnego i popadł w konflikt interesów.

 Debi Daviau

Debi Daviau

Zdaniem prezes Związku Zawodowego Pracowników Federalnych, Debi Daviau, Turner nie naruszył żadnych zasad etycznych, a prawo do komponowania piosenek i wyrażania swoich poglądów przysługuje mu w takim samym stopniu jak innym Kanadyjczykom.

- Szczerze mówiąc piosenka Turnera jest jak piosenka ludowa. Każdy może angażować się w tego typu działalność niezależnie czy jest pracownikiem naukowym jak Turner czy kimś innym – stwierdziła szefowa związku.

Kierownictwo kanadyjskiej agencji meteorologicznej uznaje te argumenty, lecz dowodzi, że zawieszenie naukowca z Ottawy z prawem do pobierania pensji jest rutynowym krokiem w czasie, gdy badana jest tego typu sprawa.

W piosence Turner śpiewa kilka zwrotek, w których dotyka takich tematów jak występki senatora Mike’a Duffy’ego, zmian klimatycznych i przywódcy, który zakłada “kagańce” naukowcom.

Daviau uważa, że treść piosenki “ma uzasadnienie w faktach” w zakresie wpływu polityki obecnego rządu na usługi publiczne.

- Oczywiście pan Harper nie chciałby tej piosenki usłyszeć, ale utwór ten jest w istocie przejawem troski o Kanadę i mówi o szkodliwości zasiedziałych polityków, takich jak obecny premier – dodała Daviau.

Posłuchaj piosenki Tony Turnera: