W Kolumbii Brytyjskiej mocno dmuchnęło

Kanada Top News sier 30, 2015 at 4:00 pm

jjwichura2

Poprzewracane drzewa, zerwane linie energetyczne, zdewastowane domy, zmażdżone samochody – to skutek wichury, jaka nawiedziła podłudniowo-zachodnią część Kolumbii Brytyjskiej.

Szybkość wiatru w porywach dochodziła do 80, a w niektórych rejonach do 117 kilometów na godzinę. Jego dewastująca siła była na tyle duża, a zagrożenie poważne, że władze wydały specjalny komunikat z apelem, by ludzie pozostawali w domach. Wielu z nich nie ma prądu – z powodu zerwania linii energetycznych ponad 400 tysięcy domów jest pozbawionych energii elektrycznej.

Na szczęście – na razie nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych. Jedna kobieta jest ciężko ranna po tym jak została przygnieciona przez upadajace drzewo. Uratowała się jej córeczka, z którą były na spacerze. Największe szkody odnotowano w Lower Mainland, w Surrey, Richmond, Abbotsford i zachodniej Fraser Valley.

jjwichuraRzeczniczka BC Hydro, Simi Heer, powiedziała, że wszystkie załogi pracują nad jak najszybszym przywróceniem dostaw energii dla mieszkańców. Strażacy i inne ekipy ratunkowe usuwaja przewrócone drzewa.

Ze wzlędu na sztormowe warunki pogodowe przez pewien czas nie kursowały też promy BC Ferries przewożące podróżnych na Vancouver Island i inne wyspy na wybrzeżu Pacyfiku.