Mur na granicy Kanady i Wisconsin?

Kanada Top News sier 31, 2015 at 12:15 pm

zz walkerCzas wybudować mur graniczny pomiędzy Kanadą i stanem Wisconsin – tak uważa gubernator tego amerykańskiego stanu, a zarazem poważny kandydat na prezydenta USA, republikanin Scott Walker. Powiedział to wywiadzie dotyczącym bezpieczeństwa narodowego, udzielonym radiu NBC. Rzekomo domagają się tego wyborcy.

- Problem jest rzeczywisty, należy mu się przyjrzeć – mówił gubernator w programie „Meet the Press“. Ale zamiast go uzasadnić lub rozszerzyć, szybko przeszedł do kwestii związanych z Bliskim Wschodem, reformy wojskowości i innych zagadnień bezpieczeńsywa narodowego. Wersja wywiadu opublikowana na stronie NBC została okrojona i nie zawiera już kontrowersyjnej wpowiedzi, a jedynie podobne uwagi dotyczące granicy z Meksykiem. Na przykład nawiązujące do ewentualnych terrorystów Państwa Islamskiego, mogących „prześlizgiwać się przez Rio Grande“.

W tym samym czasie inny kandydat na prezydenta Donald Trump, republikański faworyt, deklaruje chęć deportowania ze Stanów 11 milionów nielegalnych imigrantów i budowy „Wielkiego Muru Trumpowskiego“ (na wzór chińskiego).

Wypowiedzi te wzbudziły szereg komentarzy w mediach. Te bardziej konserwatywne (jak Fox News) dolewają oliwy do ognia argumentując, że skoro mówi się o barykadowaniu granicy na południu, to należy to samo odnieść do liczącej 5 tysięcy kilometrów północnej granicy z Kanadą.

Zapytany o to minister obrony Kanady, Jason Kenney, żachnął się i stwierdził, że nic mu jeszcze nie wiadomo o sugestiach gubernatora Walkera. Dodał jedynie dyplomatycznie, że Kanada będzie stała na straży tego, co okreśłił jako największe dwustronne stosunki handlowe w historii gospodarczej.