Kanadyjczycy wypłacą odszkodowanie Syryjczykowi odesłanemu przez Amerykanów na tortury

Kanada Top News wrze 2, 2015 at 12:15 pm
Maher Arar

Maher Arar

RCMP poinformowała o wniesieniu oskarżenia przeciwko byłemu funkcjonariuszowi syryjskiego wywiadu za torturowanie kanadyjskiego inżyniera, przekazanego do Syrii przez USA.

Maher Arar, urodzony w Syrii Kanadyjczyk, został w 2002 roku zatrzymany jako terrorysta, kiedy przesiadał się z samolotu na samolot w Nowym Jorku, wracając do Kanady po wizycie u krewnych w Tunezji.

Amerykanie odesłali go do Syrii, gdzie – jak on sam twierdzi – był torturowany i zmuszony do złożenia fałszywych zeznań dotyczących domniemanych powiązań z Al-Kaidą.

Syria zaprzecza, jakoby Arar był torturowany ale rząd Kanady ze swojej strony zgodził się wypłacić Ararowi wielomilionowe odszkodowanie i przeprosił go za swą rolę w tej sprawie.

Przeprowadzone w Kanadzie śledztwo ustaliło, że RCMP popełniła błąd, uznając Arara za islamskiego ekstremistę i przekazując taką informację władzom USA. W śledztwie ustalono również, że Arar był torturowany, oraz oczyszczono go z jakichkolwiek powiązań z terroryzmem.

Funkcjonariusz syryjskiego wywiadu George Salloum został przez kanadyjską policję oskarżony zaocznie. Jego obecne miejsce pobytu nie jest znane. Wydano międzynarodowy nakaz jego aresztowania.

Sąd Najwyższy USA orzekł z kolei, że Arar nie może pozwać Stanów Zjednoczonych.