Prosili o azyl w Kanadzie, utonęli u brzegów Grecji

Kanada Top News wrze 3, 2015 at 4:00 pm

zz kurdi2Aylan Kurd – martwy chłopiec z plaży. Jego rodzina szukała azylu w Kanadzie, ale władze im odmówiły.

Ustalono tożsamość dziecka, którego zwłoki morze wyrzuciło na plaży tureckiego kurortu Bodrum. Zdjęcie małego chłopca leżącego bezwładnie z twarzą w piasku agencje opublikowały w środę. Dzisiaj fotografia obiegła cały świat. Okazało się, że trzyletni Alyan Kurdi uciekał wraz z rodziną przed prześladowaniami w Kobani w północnej Syrii. Ich łódź wywróciła się u brzegów greckiej wyspy Kos. Na morzu zginął braciszek i matka chłopczyka. Ocalał tylko ojciec.

Trzyletni Alyan utonął, gdy łódź, którą płynął wraz z rodziną, przewróciła się – podał turecki dziennik „Sabah”. Rodzina – syryjscy Kurdowie – planowała przedostać się do Kanady. Oprócz Alyana, zginął także jego starszy brat, pięcioletni Galip i 35-letnia matka, Rehan. Z czteroosobowej rodziny Kurdów ocalał tylko ojciec Abdullah, który został odnaleziony na plaży półprzytomny i trafił do szpitala w pobliżu Bodrum (dawniej Halikarnas), położonym nad Morzem Egejskim, naprzeciw greckiej wyspy Kos.

Mediom wyjaśnił, że po wypłynięciu, mniej więcej 500 metrów od brzegu, łódź, na której znajdowała się jego rodzina, zaczęła nabierać wody, a potem tonąć. – Dłonie dzieci wymsknęły mi się z rąk, chcieliśmy wydostać się z łodzi, ale zabrakło powietrza. Wszyscy starali się uciec, nie mogłem nic zrobić, żeby żona i dzieci usłyszały mój głos – opowiadał.

zz kurdi1

Jak podały gazety, rodzina chłopca próbowała uzyskać azyl w Kanadzie. Ubiegała się o niego ciotka Alyana z Vancouver, ale władze odmówiły.

Szef resortu imigracji Chris Alexander obiecał wyjaśnić decyzję władz. Podał, że Kanada jest jednym z najbardziej „szczodrych państw”, jeśli chodzi o liczbę przyjmowanych imigrantów w stosunku do rozmiarów swej populacji. Alexander powiedział, że zdjęcia Kurdiego “złamało serca ludziom na całym świecie”. Według źródeł rządowych priorytetem Alexandra jest teraz “ustalenia faktów dotyczących tej sprawy”.

Rząd premiera Stephena Harpera, który właśnie zabiega o reelekcję w wyborach zaplanowanych na 19 października, był już wcześniej wielokrotnie krytykowany za bardzo surową reformę przepisów dotyczących uchodźców.

- Opozycja zarzuca mu, że zignorował apele organizacji pozarządowych i wspólnoty międzynarodowej, których zdaniem powinien był on zrobić więcej dla uchodźców - powiedział lider opozycyjnej Partii Liberalnej Kanady Justin Trudeau.

 

Ojciec Aylana, Abdullah Kurdi, powiedział tureckim mediom, że pragnie pochować żonę i synów w Kobani. W tym mieście, w walkach z Państwem Islamskim, zginęło już 16 członków jego rodziny.

Reakcja świata na wstrząsające zdjęcia jest jednoznaczna. „Jeśli te zdjęcia nie są w stanie zmienić nastawienia Europy do uchodźców, to co jest?” – pyta w tytule artykułu brytyjski „Independent”.