Liberałowie i NDP domagają się przyjęcia większej ilości uchodźców

Kanada Top News wrze 6, 2015 at 10:00 am

popouchodzca

Nowi Demokraci i Liberałowie zapowiadają, że jeżeli po wyborach dojdą do władzy, to zwiększą liczbę uchodźców z Syrii, którzy zostaną zaproszeni do Kanady i uzyskają rządowe sponsorstwo.

Przedstawiciele obu opozycyjnych partii twierdzą, że Kanada musi zrobić znacznie więcej aby złagodzić kryzys związany z falą uchodźców z Północnej Afryki.

Obie partie ogłosiły plany, które przewiduja, że Kanada przyjmie w przyszłym roku dziesiątki tysięcy uchodźców z tego regionu świata.

Jane Philpott

Jane Philpott

- To nie jest czas na spory, na zastanawianie się. To jest czas by wszyscy Kanadyjczycy pracowali razem by pomóc tym ludziom – powiedziała Jane Philpott, liberalna kandydatka na posła w Ontario – Nie powinniśmy czekać aż po wyborach powstanie nowy rząd, bo to jeszcze sześć tygodni. Już teraz powinniśmy tych ludzi zacząć przyjmować.

Liberałowie chcą, by Kanada natychmiast przyjęła i sponsorowała 25 tysięcy uchodźców z Syrii. Obiecali też, że jeżeli zostaną wybrani, to zainwestują jeszcze tym roku podatkowym dodatkowo co najmniej 100 milionów dolarów w na sponsorowanie uchodźców oraz kolejne 100 milionów dla wsparcia żywnościowego dla uchodźców organizowanego przez ONZ.

NDP jest nieco ostrożniejsza i domaga się od obecnego rządu Konserwatystów, by w przyspieszonym tempie przyjął i sponsorował co najmniej 10 tysiecy uchodźców, a do końca 2019 roku 46 tysięcy uchodźców. Miałoby to kosztować kanadyjski budżet około 74 milionów dolarów do końca tego roku i kolejne 63 miliony rocznie w następnych latach.

Paul Dewar

Paul Dewar

Krytyk spraw zagranicznych z ramienia NDP, Paul Dewar, stwierdził, że plan wymagałby powołania koordynatora do spraw uchodźców z Syrii, który miałby się zająć organizacją ich przyjazdu do Kanady.

- Już nie raz Kanadyjczycy okazali wielką hojność i serce dla innych ludzi w sytuacji katastrof humanitarnych – powiedział Dewar – Te pieniądze warto zainwestować. Myślę, że większość ludzi to rozumie.

Obecnie urzędujący minister imigracji, Chris Alexander zapowiedział, że Kanada przyjmie 10 tysięcy uchodźców w przeciągu najbliższych trzech lat w odpowiedzi na apel Najwyższego Komisarza d/s Uchodźców ONZ, który zwrócił się do krajów całego świata o przyjęcie stu tysięcy uchodźców.