Harper: Jeśli przegram, odchodzę.

Kanada Top News wrze 8, 2015 at 10:00 am

popoharper2

Szef Konserwatystów, Stephen Harper zapowiedział, że przestanie być premierem, jeśli jego partia przegra wybory, nawet gdyby ta przegrana była jednomandatowa.

Premier zapowiedział, że nie będzie stosował żadnej parlamentarnej taktyki, by pozostać przy władzy.

Harper udzielił wywiadu znanemu prezenterowi CBC, Peterowi Masbfidge’owi. Na pytanie, czy partia, która uzyska większość miejsc powinna przejąć władzę, nawet gdyby miała tworzyć rząd mniejszościowy, premier odpowiedział:

- Moje stanowisko było zawsze klarowne. Partia, która zdobędzie największą ilość miejsc w parlamencie powinna utworzyć rząd. Jeśli takiej większości nie zdobędzie nie powinna tego robić.

- Jeśli nie zdobędziemy pierwszego miejsca, nie będę dłużej premierem – dodał Harper.

Wszystko wskazuje na to, że najbliższy wyborczy wyścig będzie niezwykle wyrównany. Sondaże wskazują, że poparcie dla trzech głównych partii jest niemalże identyczne, a różnice w ilości zdobytych mandatów mogą być minimalne.

- Nie jestem zwolennikiem sytuacji, gdy partia aby mieć większość w parlamencie tworzy koalicję, tak jak to się dzieje w wielu krajach. Chcemy by obywatele zdecydowali kto będzie rządził i kto za to rządzenie ma odpowiadać – stwierdził premier – Dlatego myślę, że partia, która zdobędzie najwięcej mandatów powinna utworzyć rząd.

Harper odrzucił możliwość prowadzenia różnych machinacji proceduralnych dla utrzymania władzy, jeśli jego partia zakończyłaby wyścig wyborczy na drugim miejscu. Takie taktyki są stosowane w wielu krajach, gdzie partie próbują “podkupić” innych posłów aby utrzymać się u władzy.

Harper jest przeciwnikiem tworzenia koalicji z innymi partiami nie od dziś. W kampani wyborczej przed elekcją w 2011 roku wielokrotnie potępiał ideę obejmowania władzy poprzez tworzenie koalicji.

Inne stanowisko zajmuje lider NDP, Tom Mulcair, który już zapowiedział, że jego partia jest otwarta na utworzenie rządu koalicyjnego z Liberałami. Z kolei Justin Trudeau oświadczył, że może pracować wspólnie z NDP nad poszczególnymi ustawami, ale nie chce tworzyć z nikim formalnej koalicji.