Miłościwie nam panująca Elżbieta II pobiła królową Wiktorię

Kanada Top News wrze 9, 2015 at 12:15 pm
Młoda księżniczka Elżbieta Windsor w roku 1940

Młoda księżniczka Elżbieta Windsor w roku 1940

Dzisiaj królowa Elżbieta II stała się najdłużej panującym monarchą w historii Zjednoczonego Królestwa. Tym samym pobiła rekord ustanowiony przez swoją praprababkę królową Wiktorię, która rządziła krajem i Wspólnotą przez 63 lata i 217 dni. Kanada do dziś pozostaje monarchią konstytucyjną, z Elżbietą II jako głową państwa i utrzymując demokrację parlamentarną.

W dniu ustanowienia rekordu królowa odwiedziła Szkocję. Podczas jedynego publicznego wystąpienia krótko podziękowała za wszystkie otrzymane życzenia.

Elżbieta II żyje i panuje dłużej niż wielu jej poprzedników. Współpracowała z trzynastoma premierami, przez ponad 60 lat była świadkiem licznych wydarzeń kształtujących historię Wielkiej Brytanii, od II wojny światowej po ataki terrorystyczne w Londynie, do których doszło 7 lipca 2005 roku.

Na wyścigach w Brisbane w 1954

Na wyścigach w Brisbane w 1954

Elżbieta II należy do ostatniego pokolenia brytyjskiej rodziny królewskiej, które nie uczęszczało do szkoły, tylko pobierało nauki w domu. Jest jednocześnie pierwszą królową w historii Zjednoczonego Królestwa, która wysłała maila i opublikowała wiadomość na Twitterze. Współpracowała z 13 brytyjskimi premierami, poczynając od Winstona Churchilla, a kończąc na obecnym premierze Davidzie Cameronie. Mimo podeszłego wieku Elżbieta II nadal podróżuje i występuje publicznie.

Podczas gdy królowa jest rozpoznawalna i cieszy się popularnością wśród poddanych, jej osobowość i poglądy pozostają dla większości tajemnicą. Będąc monarchą konstytucyjnym, musi stronić od komentowania wydarzeń politycznych. Zdarzało jej się jednak odstąpić od tej reguły np. na kilka dni przed referendum niepodległościowym w Szkocji w 2014 roku, kiedy to wyraziła nadzieję, że głosujący będą “bardzo ostrożnie myśleć o przyszłości”.

zz krolowa2Władze pałacu Buckingham podały, że królowa nie zamierza świętować swojego rekordu. Dzisiaj wraz z mężem – księciem Filipem – przebywa w Szkocji w miejscowości Tweedbank, gdzie otworzyła nowe połączenie kolejowe. To było jedyne publiczne wystąpienie Elżbiety II w dniu swojego jubileuszu. Królowa nie odniosła się jednak do tego, że jest najdłużej panującym monarchą na Wyspach. Jedynie krótko podziękowała za wszystkie życzenia, które dziś otrzymała.

- Wielu z państwa zauważyło inną ważną kwestię związaną z dzisiejszym dniem. Nie jest to okazja, do której kiedykolwiek aspirowałam. Dziękuję wszystkim za życzenia skierowane do mnie – mówiła w Tweedbank.

Elżbieta II wstąpiła na tron po śmierci swojego ojca, króla Jerzego VI. Została koronowana 2 czerwca 1953 roku. Miała wtedy 25 lat.

zz krolowaRządziła Wielką Brytanią w sposób bezkonfliktowy, unikając kontrowersji, poza zarzucaną jej nazbyt chłodną reakcją na śmierć byłej synowej księżnej Diany w sierpniu 1997 roku. Wbrew temu co nakazuje królewski protokół, nie ogłosiła żałoby po jej śmierci.

Poddani zdołali jej to jednak wybaczyć i wciąż cieszy się ona wśród nich dużą popularnością. W 2012 roku podczas obchodów diamentowego jubileuszu, czyli 60-lecia panowania Elżbiety, miliony Brytyjczyków maszerowało ulicami Londynu, śpiewając “Boże, chroń Królową”.