Premier Ontario zadeklarowała przyjęcie 10,000 uchodźców z Syrii, a ci nie przestają napływać do Europy

Kanada Top News wrze 12, 2015 at 3:30 pm

zz syria12Kathleen Wynne zapowiedziała dzisiaj, że jej prowincja przygarnie 10 tysięcy uchodźców z ogarniętej wojną Syrii.

Dodała, że rząd prowincji wyasygnuje na ten cel 8.5 mln dolarów w ciągu najbliższych 2.5 lat, a przyjmowanie uchodźców potrwa do końca przyszłego roku.

Kathleen Wynne zadeklarowała jednocześnie przekazanie dodatkowych 2 mln dolarów na potrzeby Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców i na onz-owski program World Food.

W tym samym czasie federalny minister rozwoju międzynarodowego Christian Paradis obwieścił w Ottawie utworzenie specjalnego funduszu na rzecz ofiar kryzysu w Syrii. Będzie on działał w ten sposób, że do każdego dolara złożonego przez uznane organizacje charytatywne rząd federalny dołoży swojego dolara (ale do maksymalnej sumy 100 mln dolarów).

zz syria15Dzień wcześniej premier Kanady Stephen Harper zadeklarował, że wojska kanadyjskie nie wezmą udziału w żadnych naziemnych operacjach militarnych na terenie Syrii i pobliskiego regionu. Powiedzial to przy okazji krytyki „coraz większego angażowania się Rosji w kryzys syryjski po stronie reżimu prezydenta Assada“. Zdaniem prezydenta Kanady, zwiększająca się obecność wojsk rosyjskich w Syrii (Rosja utrzymuje tam stałą bazę) grozi „zaognieniu sytuacji i zmniejszeniu bezpieczeństwa w skali globalnej“.

Kanada w dalszym ciągu jest członkiem koalicji państw pod wodzą USA, która bierze udział w bombardowaniu pozycji bojowników Państwa Islamskiego na terenie Syrii. Obawy premiera Harpera budzi bliskość byłych adwersarzy z okresu Zimnej Wojny na realnym froncie, gdzie Rosjanie otwarcie wspierają operacje militarne Syryjczyków, a ponadto wyposażyli ich w nowoczesne radary i systemy obrony przeciwlotniczej.

Imigranci przechwyceni przez austriacką policję pod St. Poelten

Imigranci przechwyceni przez austriacką policję pod St. Poelten

zz syria16

Ilość podań o azyl polityczny zlożonych od 1 stycznia do 30 czerwca br.

zz syria11

Na dworcu w Wiedniu w drodze do Monachium

Na moście na Dunaju w Budapeszcie, w drodze do Austrii

zz syria8

Wśród uchodżców dominują młodzi mężczyźni w wieku poborowym (tu na drodze w północnej Serbii)

zz syria7

Używają węgierskich autostrad aby pieszo dostać się do Budapesztu

zz syria6

W Macedonii czekają na pociągi, aby dostać sie do Niemiec, Austrii, Francji lub Szwecji

zz syria4

Lądowanie na greckiej wyspie Kos

zz syria2

Na grecką wyspę Lesbos przybywa około 300-400 uciekinierów z Turcji dziennie

zz syria

Przy budowie 3.5-metrowego płotu granicznego odgradzającego Węgry od Serbii pracują więźniowie (na zdjęciu).

zz syria5