Borówka leśna: naturalna broń na paradontozę?

Kanada Top News wrze 13, 2015 at 12:30 pm

Choroby dziąseł i przyzębia to poważny problem medyczny. Problem ten dotyczy bardzo szerokiej grupy pacjentów. W bardziej poważnych przypadkach może prowadzić nawet do wypadania zębów, a jego leczenie wymaga antybiotykoterapii. Sytuację tę, może zmienić praca kanadyjskich badaczy, którzy opisali związki fenolowe obecne w wyciągu z borówek jako mogące posiadać właściwości bakteriostatyczne i przeciwzapalne.

W paradontozie objęte procesem chorobowym są więzadła przyzębowe i kości zębodołu. Pierwsze objawy zapalenia przyzębia to obnażenie szyjek zębów przy jednoczesnym zapaleniu dziąseł. W zależności od grupy wiekowej, nawet 15 procent populacji może cierpieć na ciężką formę paradontozy, które niepoddana leczeniu może prowadzić do utraty zębów.

Naukowcy z Université Laval przebadali wiele naturalnych związków przeciwbakteryjnych, aby znaleźć ten o największej użyteczności w walce z chorobami przyzębia. Zespół szczegółowo przyjrzał się związkom polifenolowym obecnym w borówkach, ponieważ dobrze znane są ich właściwości chroniące rośliny przed pewnymi chorobami bakteryjnymi i grzybiczymi.

Badacze odkryli, że związki fenolowe obecne w Vaccinium angustifolium Ait, która jest odmianą borówki średniej mogą działać bakteriostatycznie w przypadku paradontozy.

Przeprowadzono szczegółowe badania mikrobiologiczne, które wykazały że związki te są w stanie skutecznie hamować wzrost bakterii, rozwój zapalenia i ubytek szkliwa.

Opisane przez badaczy z Université Laval w Kanadzie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne właściwości polifenoli zawartych w owocach borówki leśnej, dają nadzieję na stworzenie tanich i skutecznych leków mogących zapobiegać paradontozie.