Radni chcą wprowadzić myto za przejazd autostradami Gardiner i DVP

Lokalnie Top News wrze 15, 2015 at 10:00 am
Gardiner Expressway

Gardiner Expressway

Radni Toronto kombinują jak głebiej sięgnąć do kieszeni mieszkańców.

Najpierw chcą “przyjrzeć się” w jaki sposób wprowadzenie opłat za jazdę po Gardiner Expressway i Don Valley Parkway wpłynęłoby na poprawę infrastruktury w mieście.

W raporcie opublikowanym w poniedziałek, kilku radnych pod wodzą Denzila Minnana-Wonga poprosiło Radę Miasta o zezwolenie na prowadzenie szczegółowych badań na temat “wpływu ewentualnych opłat za jazdę po autostradach na utrzymanie i rozbudowę infrastruktury i skrócenie czasu podróży w ciągu najbliższych 30 lat”.

minnan-wong

Denzil Minnan-Wong

Radny Denzil Minnan-Wong powiedział, że władze Toronto chcą “zgłębić wszystkie konsekwencje i koszty decyzji o wprowadzeniu płatnych autostrad na terenie miasta”.

Raport stwierdza, że opłaty mogłyby być oparte albo na pokonanym przez kierowców dystansie, albo też na jednakowej kwocie za sam fakt wjazdu na autostradę – niezależnie od ilości przejechanych kilometrów.

Miasto szuka możliwości na zdobycie 5,7 miliardów dolarów w przeciągu najbliższych trzech dekad. Jeżeli chciałoby to pokryć wpływami z myta za korzystanie z autostrad, musiałoby ono wynosić około 10 centów za kilometr lub – w przypadku opłaty zryczałtowanej – $1,25 za wjazd na autostradę. Dla ciężarówek opłata ta musiałaby być dwukrotnie wyższa.

Autorzy raportu podkreślają, że opłaty byłyby i tak niższe niż za przejazd zbudowaną za pieniądze prywatnych inwestorów autostradą 407, gdzie myto waha się od 20 do 35 centów za kilometr – zależnie od pory dnia.

Don Valley Parkway

Don Valley Parkway

Pomysł pobierania opłat za jazdę Gardiner i DVP nie budzi entuzjazmu kierowców.

- Płacimy podatki aby korzystać z dróg – powiedział jeden z nich reporterowi CTV – Dlaczego mamy płacić jeszcze za dojazd do pracy?

Nawet jeśli władze Toronto zdecydują się włączyć Gardiner i DVP do dróg płatnych to minie kilka lat nim ten pomysł wejdzie w życie.

- Zanim podejmiemy decyzje o wprowadzeniu myta, to najpierw musimy się zorientować we wszystkich konsekwencjach tej decyzji – stwierdził Minnan-Wong.

Raport zostanie przedstawiony na posiedzeniu Rady Miasta, któremu przewodniczył będzie John Tory w najbliższy poniedziałek.