Piwo w sklepach spożywczych tylko w sześciopakach

Rynek Top News wrze 18, 2015 at 4:52 pm

piow2

Już za dwa, trzy lata w niektórych sklepach spożywczych w Ontario może pojawić się piwo.

- Nie będzie twardych ograniczeń w sprzedaży piwa w sklepach spożywczych – stwierdził dziś minister finansów Ontario, Charles Sousa.

Liberalny rząd chce zezwolić na sprzedaż piwa w sześciopuszkowych lub sześciobutelkowych kartonach w 450 sklepach na terenie prowincji. Ma to nastąpić w 2018 roku. Będzie to podwojenie ilości punktów sprzedaży piwa na terenie Ontario. Obecnie trunek ten oferuje 447 sklepów Beer Store oraz niektóre sklepy LCBO.

Charles Sousa

Charles Sousa

- Mamy do czynienia z systemem, który funkcjonuje w Ontario od 90 lat – powiedział Sousa – Chcemy go zmienić, by zapewnic lepszy dostęp do tego trunku dla mieszkańców prowincji.

Rząd nie robi jednak tego z altruistycznych pobudek. Nowe licencje na sprzedaż piwa mają przynieść budżetowi prowincji co najmniej 1 milion dolarów rocznie. Liberałowie, którzy poszukują pieniędzy w każdym miejscu chętnie się po taką sumę schylą.

- Ilość licencji będzie jednak ograniczona, choć nie zamierzamy ograniczać ich ani wyznaczać konkretnych lokalizacji sklepów. Tak więc licencjami mogłyby się sklepy wymieniać. Na przykład zezwolenie na sprzedaż piwa w sklepie spożywczym na północy prowincji mogłaby być odstąpiona dla sklepu znajdującego się w innym rejonie.

Konserwatyści krytykują rząd, że mimo tej liberalizacji w handlu piwem chce ograniczyć ilość sprzedawanego piwa w ramach przyznanych sklepom uprawnień.

piwo1- Decyzja rządu premier Wynne, by ograniczyć sprzedaż “sześciopaków” do 300 sztuk dziennnie w każdym sklepie może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie lokalnych browarów rzemieślniczych w całej prowincji – stwierdził krytyk rządu z ramienia PC, Todd Smith.

Ceny piwa mają być identyczne w całej prowincji niezależnie od miejsca jego sprzedaży. Żaden sklep nie będzie mógł oferować specjalnych upustów cenowych.

- Chcemy bronić ceny piwa umożliwiając jednocześnie jego większą przystępność – powiedział minister Sousa – Jednocześnie będziemy dbali by dobrze funkcjonował system recyklingu opakowań po tym trunku.

Jednocześnie sieć sklepów Beer Store i część sklepów LCBO zachowa wyłączność na sprzedaż większych opakowań piwa po 12 i 24 butelki. Takie opakowania nie będą dostępne w sklepach spożywczych.