Uchodźcy: Prowincje licytują się w ofertach

Kanada Series Top News wrze 18, 2015 at 12:30 pm

zz syria3Premier Kolumbii Brytyjskiej Christy Clark zadeklarowała gotowość do przyjęcia uchodźców z Iraku i Syrii. To już czwarty przywódca prowincji, który złożył tego typu deklarację. W deklaracjach prześcigują się również poszczególne partie polityczne.

Najpierw premier Kathleen Wynn zapewniła, że Ontario jest gotowe na przyjęcia 2500 osób do końca 2015 roku, a 10 tysięcy do końca roku 2016. Zadeklarowała też stworzenie funduszu pomocowego i przekazanie 300 tys. dol. na rzecz organizacji Lifeline Syria. Zdaniem ministra imigracji Michaela Chana niezbędne jest zwołanie nadzwyczajnej konferencji ministrów szczebla prowincyjnego i federalnego.

zz syriansNowa Szkocja postanowiła przeznaczyć na rzecz pomocy uchodźcom 50 tys. dol. Minister imigracji Quebecu Kathleen Weil zadeklarowała, że przyjmie 3650 uchodźców z Syrii. Była nawet gotowa po nich wysłać samolot ale to leży w kompetencjach rządu federalnego.

Logistyką mieliby zająć się emerytowani oficerowie resortu imigracji. Polecieliby oni w tym celu do Libanu, Turcji, Jordanii i Europy.

Tymczasem premier Harper zapowiedział, że rząd nie zdecyduje się na transport lotniczy uchodźców zanim nie przeprowadzi odpowiedniej kontroli bezpieczeństwa wobec każdego potencjalnego uchodźcy. Priorytet mają mieć mniejszości etniczne i religijne. Podczas spotkania wyborczego w Mississaudze Harper podkreślił, że rząd chce przyjmować uchodźców, ale trzeba tak usprawnić ten proces, aby nie odbywał się on kosztem bezpieczeństwa wewnętrznego.

Przywódca NDP Tom Mulcair zarzucił Harperowi brak politycznej woli przyjęcia większej liczby uchodźców.

97% uciekinierów z Syrii pozostaje w sąsiedzkich krajach: Libanie, Jordanii, Turcji, Iraku i Egipcie

97% uciekinierów z Syrii pozostaje w sąsiedzkich krajach: Libanie, Jordanii, Turcji, Iraku i Egipcie

Według obietnic wyborczych, poszczególne partie deklarują, że przyjęłyby do Kanady (w razie wygrania październikowych wyborów) następujące kwoty uchodźców:

Konserwatyści – 10 tysięcy w ciągu kolejnych 4 lat,

Nowi Demokraci – 10 tysięcy do końca tego roku i 9 tysięcy w następnym,

Liberałowie – 25 tysięcy do końca tego roku.