Harper: Obywatelstwo z odkrytą twarzą

Kanada Series Top News wrze 19, 2015 at 6:00 am
Zunera Ishaqa, po lewej w kraciastym nikabie ze swoją przyjaciółką przed Sądem Apelacyjnym po wygranej rozprawie.

Zunera Ishaqa, po lewej w kraciastym nikabie ze swoją przyjaciółką przed Sądem Apelacyjnym po wygranej rozprawie.

Trwa spór o chusty zasłaniające twarze muzułmanek podczas składania przysięgi na obywatelstwo.

Konserwatywny rząd Stephena Harpera usiłuje podważyć decyzję Federalnego Sądu Apelacyjnego zezwalającego na założenie nikabu podczas przysięgi na obywatelstwo.

Sprawa zaczęła się od wniosku do sądu, jaki złożyła muzułmanka Zunera Ishaqa, aby ten zezwolił jej na składanie przysięgi na obywatelstwo z zasłoniętą twarzą, na co nie pozwalają obecnie obowiązujące przepisy. Ishaqa zakwestionowała te przepisy, a sąd pierwszej instancji uwzględnił jej protest orzekając, że ze względów religijnych muzułmanka ma prawo do zasłonięcia twarzy podczas ceremonii składania przysięgi na obywatelstwo. Podobnie stało się, gdy sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego, który w tym tygodniu podtrzymał wyrok sądu niższej instancji.

W odpowiedzi rząd federalny zapowiedział, że skieruje sprawę do Sądu Najwyższego, co oznacza, że orzeczenie Sądu Apelacyjnego jest zawieszone.

W sprawie zabrał głos premier Kanady, Stephen Haprer, który podczas swojego pobytu w piątek w Calgary, na spotkaniu z mieszkańcami mówił o tym czym jest przyjęcie kanadyjskiego obywatelstwa.

nikab- Gdy ktoś dołącza do kanadyjskiej rodziny, chce stać się członkiem naszego otwartego, tolerancyjnego, pluralistycznego społeczeństwa powinien wejść w interakcję z tym społeczeństwem odkrywając swoją tożsamość. Powinien to robić z podniesioną przyłbicą, z odkrytą twarzą. Ceremonia składania przysięgi obywatelskiej jest szczególną chwilą, w której nie powinniśmy ukrywać swojej twarzy. Tego oczekują od nowego obywatela Kanadyjczycy – powiedział premier.

Prawnicy Zunery Ishaqi domagają się, by sprawą jej klientki Sąd Najwyższy zajął się jak najszybciej, ponieważ chciałaby ona mieć możliwość wziąć udział w zbliżających się wyborach.

- Chcemy by mogła ona złożyć przysięgę obywatelską jak najszybciej jeszcze przed datą elekcji – powiedziała prawniczka muzułmanki, Lorne Waldman.

Nie jest to jednak takie proste. Prawnicy rządowi mają czas do połowy listopada na złożenie wniosku o rozprawę w Sądzie Najwyższym. Z kolei posiedzienie SN może odwlec się o trzy miesiące. Jak wiadomo wybory odbędą się w październiku.

Lider Liberałów Justin Trudeau oświadczył, że przeciąganie sprawy Ishaqi przez konserwatywny rząd federalny ma na celu pozbawienie jej prawa do oddania głosu w wyborach.

- To jest nieodpowiedzialne działanie – stwierdził Trudeau – Kanada broni praw mniejszości i powinna szanować prawa człowieka. Swoim postępowaniem rząd wykazuje nie po raz pierwszy brak szacunku dla praw i wolności ludzkich i obywatelskich.

Aby otrzymać obywatelstwo Departament Obywatelstwa i Imigracji musi oficjalnie zaprosić Zunerę Ishaqę na ceremonię zaprzysiężenia. Kilka z nich jest zaplanowane w Ontario jeszcze przed 19 października, dniem wyborów.

.Wbrew pozorom spór o nikaby podczas ceremonii zaprzysiężenia na obywatelstwo nie jest sporem o wolności obywatelskie, ani nie jest sporem religijnym. Jest to spór o tożsamość kraju, o korzenie jego państwowości i jego kulturę, które społeczność muzułmańska zamieszkała w Kanadzie stara się powoli, metodą małych kroków rozmywać