Nie zdążyli wysadzić pociągu – posiedzą do końca życia

Lokalnie Top News wrze 23, 2015 at 3:55 pm
Raed Jaser (z lewej) był kierowcą autobusu szkolnego w Markham, zaś Chiheb Essehhaier pracownikiem uczelnianym w Montrealu. Połączył ich wspólny spisek za wczasu wykryty dzięki donosowi członka społeczności muzułmańskiej, imama z meczetu w North York.

Raed Jaser (z lewej) był kierowcą autobusu szkolnego w Markham, zaś Chiheb Essehhaier pracownikiem uczelnianym w Montrealu. Połączył ich wspólny spisek zawczasu wykryty dzięki donosowi członka społeczności muzułmańskiej, imama z meczetu w North York.

Raed Jaser z Toronto oraz Chiheb Esseghaier z Montrealu zostali skazani na dożywotnie więzienie za udział w spisku mającym doprowadzić do wysadzenia pociągu pasażerskiego Via Rail w Ontario.

37-letni Jaser i 32-letni Esseghaier usłyszeli zarzuty planowania ataku terrorystycznego „w celu popełnienia morderstwa” i współpracy z organizacją terrorystyczną, Al-Kaidą. Do zamachu dojść miało na terenie obszaru metropolitalnego Toronto. Innym celem ataku miał być pociąg na trasie Toronto-Nowy Jork. Sąd przychylił się do wniosku obrony i objął szczegóły rozprawy zakazem publikacji. Oskarżeni nie przyznawali się do udziału w planowaniu zamachu.

zz imam1Esseghaier stanął przed sądem w Montrealu. Odmówił przyjęcia obrońcy z urzędu, a stawiane mu zarzuty nazwał “wnioskami wyciągniętymi na podstawie działań i wypowiedzi, które są jedynie pozorami”.

Żaden z zatrzymanych nie jest obywatelem Kanady. Jeden jest Tunezyjczykiem, drugi Palestyńczykiem z paszportem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Policja obserwowała ich od sierpnia 2012 roku. W dochodzeniu brała udział agencja wywiadu – CSIS oraz amerykańskie FBI.

Jaser, który mieszkał z żoną w Markham został opisany przez sąsiadów jako „dziwny”. Sąsiad, z którym rozmawiały media powiedział, że np. gdy pracował w ogródku, Jaser szczelnie zasłaniał okna i drzwi. Jego żona nosi burkę, zasłonę szczelnie okrywającą całą postać, łącznie z twarzą.

zz imam3Z kolei Esseghaier ostatnio prowadził studia doktoranckie w Institut National de la Recherche Scientifique (INRS) w Varennes (Quebec). Jak cytowała telewizja CBC, studenci INRS pamiętają, że miał ekstremistyczne poglądy, a jeden z nich usłyszał, że nie powinien pomagać Kanadyjczykom, bo to „niewierni”.

Dziennik „The National Post” napisał, że Esseghaier był zagrożony usunięciem z INRS za swoje motywowane religią zachowanie, przeszkadzające współpracownikom. Miał on też nękać administrację instytutu, by wygospodarowano salę do modlitw.

W Kanadzie przybiera na sile dyskusja o tzw. domorosłych terrorystach. To nie tylko niedawni imigranci, którzy korzystają z Kanady jako bezpiecznego miejsca do przygotowywania swoich operacji. To często drugie pokolenie młodych ludzi już urodzonych w Kanadzie, którzy z różnych powodów decydują się przyłączyć do organizacji terrorystycznych.

zz imam4Choć trudno mówić o niechęci jawnie okazywanej wyznawcom islamu, kolejne przypadki terrorystów pochodzących właśnie ze środowisk muzułmańskich są coraz większym wyzwaniem. W przypadku Jasera i Esseghaiera, co podkreślała policja, kluczową rolę w ich aresztowaniu odegrała pomoc właśnie ze strony społeczności muzułmańskiej. W ocenie policji, gdyby atak na państwowego przewoźnika Via Rail został skutecznie przeprowadzony, a pociąg został wykolejony, wiele osób by zginęło lub zostało rannych.

Policja nie podała dokładnego miejsca planowanego ataku, ani nie wskazała konkretnego połączenia kolejowego; wiadomo obecnie tylko, że do ataku miało dojść na terenie GTA. Jednak według niektórych mediów chodziło o pociąg na trasie Toronto-Nowy Jork. To licząca 875 km trasa, obsługiwana wspólnie przez Via Rail i amerykański Amtrak. Jeden pociąg wyjeżdża codziennie rano z Nowego Jorku, jeden – również rano – z Toronto.

Na granicy kanadyjsko-amerykańskiej w Niagara Falls, którędy biegnie połączenie kolejowe, pociągi są prześwietlane specjalnym skanerem rentgenowskim pod kątem ewentualnego przewozu broni i innych niebezpiecznych ładunków.