Seksafera w Kanadyjskim Komitecie Olimpijskim

Kanada Top News paźd 5, 2015 at 12:30 pm
Marcel Aubut tu na zdjęciu z Władimirem Putinem

Marcel Aubut – tu na zdjęciu z Władimirem Putinem

Prezydent Kanadyjskiego Komitetu Olimpijskiego (COC) Marcel Aubut podał się do dymisji w związku z oskarżeniami o molestowanie seksualne, choć nie przyznaje sie do winy. Funkcję tymczasowego szefa pełnić będzie wicemistrzyni igrzysk w Los Angeles w wioślarstwie Tricia Catherine Smith.

Aubut nie przyznał się do winy.

- W ostatnich dniach oskarżenia o molestowanie seksualne kierowały pod moim adresem osoby przypisujące mi intencje, które nigdy nie były moimi – podkreślił w wydanym oświadczeniu.

Swoją dymisję uzasadnił następująco: – Obecna sytuacja mogłaby odwrócić uwagę od prawdziwych celów COC, zwłaszcza w przededniu igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

67-letni Aubut stał na czele COC od kwietnia 2010 roku. Był orędownikiem kandydatury Toronto do organizacji igrzysk w 2024. Ostatecznie miasto zrezygnowało z ubiegania się o prawa gospodarza ze względu na wysokie koszty.

Do czasu nowych wyborów funkcję prezydenta sprawować będzie czterokrotna uczestniczka igrzysk w wioślarstwie, prawniczka Tricia Catherine Smith.

- Wierzę w ideały sportu i dołożę należytych starań, aby poprawić wizerunek ruchu olimpijskiego w kraju – powiedziała 58-letnia Smith.