Zaskakująca dziura w niebie nad Ontario

Kanada Top News paźd 5, 2015 at 4:00 pm

zz chmury zz chmury2 zz chmury3Media społecznościowe zaroiły się od zdjęć dziwnej “dziury” w niebie. Zjawisko było widziane nad południowo-zachodnim Ontario. Wbrew domysłom niektórych internautów jest to zjawisko całkowicie naturalne, choć niezwykle rzadkie.

- Podobne zjawiska możemy znaleźć w różnych regionach świata, ale dziury w chmurach są dość rzadkie, a mechanizm ich powstawania jest dość trudny do wyjaśnienia - uważa meteorolog Weather Network Erin Wenckstern.

Dziury na niebie zwane “skypunch” tworzą chmury kłębiasto-pierzaste zwane cirrocumulussami. Są to chmury wysokie, występujące na wysokości od 6000 do 12000 metrów, które zbudowane są z kryształków lodu i nie dają opadów.

Powstają w wyniku powolnego podgrzewania od dołu chmur typu cirrus lub cirrostratus. Od podobnych im chmur Altocumulus odróżnia je to, że są mniejsze i bardziej białe. Są też na tyle cienkie, że na ich dalszych od Słońca krawędziach nie tworzą się cienie.

Zjawisko “skypunch” powstaje wtedy, gdy kryształki lodu tworzą się powyżej wysokogórskich chmur cirrocumulostratus, aby następnie spaść w dół, wbijając otwór w pokrywie chmur.

Zjawisko jest dość niezwykłe, więc wśród obserwatorów budzi wiele emocji i domysłów. To nad kanadyjską prowincją Ontario trwało około 30 minut.

"Dziura w niebie" czyli dziwne zjawisko widziane było też m.in. nad Austrią w 2008 roku.

“Dziura w niebie” czyli dziwne zjawisko widziane było też m.in. nad Austrią w 2008 roku.

 

To zdjęcie przedstawia podobne zjawisko, które widziane było w 2011 roku w Południowej Karolinie

To zdjęcie przedstawia podobne zjawisko, które widziane było w 2011 roku w Południowej Karolinie