Rząd Ontario stawia Volkswagena pod pręgierzem

Lokalnie Top News paźd 8, 2015 at 6:00 am

VW

Volkswagen musi naprawić samochody z oszukańczym programem, które zanieczyszczają powietrze – mówi ontaryjskie ministerstwo środowiska naturalnego.

Ministerstwo zwróciło się do firmy Volkswagen Audi Canada o podanie szczegółowego planu działań, które zamierza podjać niemiecka firma aby naprawić samochody sprzedane w Ontario, a które nie spełniają norm emisji spalin. Ministerstwo oczekuje, że podjete zostaną działania, które sprawią, że samochody tej firmy będą spełniać zasady, na jakich dokonuje się rejestracji samochodów dopuszczając je do ruchu. Urzędnicy ministerstwa wyrazili nadzieję, że Volkswagen zminimalizuje wszelkie niedogodności i koszty związane z naprawą samochodów w stosunku do ich właścicieli.

Rząd szacuje, że w tej chwili po prowincji porusza się około 35 tysięcy samochodów marki Volkswagen i Audi wyposażonych w silniki wysokoprężne emitujace 40 razy więcej trujących substancji niż to przewidują ustalone normy.

Pod koniec września kierownictwo niemieckiego koncernu, przyciśnięte do muru przez amerykańską agencję ochrony środowiska, przyznało, że w 11 milionach samochodów z silnikiem Diesla zainstalowało oszukańczy program komputerowy, który sztucznie obniżał odczyty ilości wydalanych przez samochody toksyn podczas kontroli emisji spalin tych pojazdów.

Volkswagen Canada na razie zawiesił sprzedaż takich modeli samochodów jak VW Jetta, VW Passat, VW Golf, Audi z kolei wycofało model A3 wyposażony w silniki Diesla.

Niemieckiej firmie grożą liczne i bardzo dotkliwe kary za to oszustwo. Właściciele szkodliwych aut tego producenta zamierzają pozwać koncern do sądu i zażądać wysokich odszkodowań.

Kary, które będzie musiał zapłacić Volkswagen mogą sięgać dziesiątek miliardów dolarów.