Na uniwersytecie nauczą jak biegać

Kanada Top News paźd 10, 2015 at 10:00 am

zz biegaBiegacze, nawet gdy nie biegają, to o bieganiu myślą i w nieskończoność rozmawiają. Ale biegacze mieszkający w Quebecu mają jeszcze jedną możliwość. Oni mogą bieganie studiować.

Wydział Aktywności Fizycznej Uniwersytetu w Montrealu ogłosił właśnie, że w styczniu 2016 rozpocznie jednosemestralny kurs o nazwie „Podstawy Biegania”. Podczas 15-tygodniowego kursu biegacze większość czasu spędzą na sali wykładowej, gdyż 80% zajęć będzie miała charakter teoretyczny. W czasie wykładów omawiane będą podstawy diety biegacza, fizjologii i biomechaniki. Pozostałe 20% będzie się składało z treningów biegowych.

Na kursie nie będzie żadnych ograniczeń wiekowych. Mogą na niego uczęszczać zarówno studenci, jak i biegacze spoza uniwersytetu, a główny nacisk będzie położony na studiowanie meandrów długiego dystansu.

W ocenie Christiana Duvala, pomysłodawcy tego kursu, wielu biegaczy nie ma podstaw teoretycznych i ignoruje sygnały, jakie wysyła im organizm. Baza teoretyczna, jaką otrzymają w ciągu 15 tygodni ma im pomóc zacząć biegać prawidłowo i wydłużyć dystans. Zaliczeniem kursu będzie stworzenie odpowiedniego planu treningowego i jego obrona.

Kurs się jeszcze się nie rozpoczął, ale już pojawiły się obawy, czy wykładowca znajdzie równowagę pomiędzy teorią a praktyką i czy nie będzie prezentował zbyt naukowego podejścia do biegania.

Christian Duval, sam jest maratończykiem i odpiera wszelkie zarzuty, zapewniając że wykładowcy położą nacisk na praktyczne zastosowanie naukowej teorii.

Magisterka po tych studiach jeszcze nie jest możliwa, ale znaczące poprawienie życiówki i indywidualnie dostosowany plan treningowy to całkiem prawdopodobne efekty tego kursu.