Samoprowadzące się samochody testowane na drogach Ontario

Rynek Top News paźd 13, 2015 at 3:45 pm
Samochód bezzałogowy firmy Google

Samochód samoprowadzący się firmy Google

Ontario stanie się pierwszą z kanadyjskich prowincji dopuszczającą testy drogowe samoprowadzących się pojazdów mechanicznych  – oświadczył minister transportu Steven Del Duca.

Przemawiając na Uniwersytecie Waterloo minister podkreślił, że korzyści z takiej innowacji jak samojezdne samochody jest oczywista. I aby dorównać wymaganiom rynku amerykańskiego trzeba być  kompatybilnym z tym rynkiem.

Testy takich pojazdów (sterowanych przez komputer) i związanych z nimi technologii rozpoczną się po 1 stycznia 2016 roku. Rząd prowincyjny przeznaczył dodatkowe pół miliona dolarów na program przystosowalności pojazdów do ontaryjskich dróg. Program umożliwia współpracę instytucji naukowych z biznesem.

Najczęściej samochody bez kierowcy to przeróbki aut dostępnych na rynku (jak np. Toyota Prius, Audi TT itd.). Potrafią one wykrywać przeszkody i poruszać się po drogach bez udziału człowieka. Używają technik typu lidar, radar, GPS, widzenie komputerowe w celu nawigacji i omijania przeszkód.

Jak narazie kilka stanów amerykańskich (Nevada, Floryda, Kalifornia, Michigan i częściowo Wirginia) ma już uchwalone prawo zezwalające na poruszanie się samochodów bez kierowcy po drogach publicznych.

Nieprzypadkowo wybrano Uniwersytet w Waterloo do obwieszczenia tej nowiny. Na uczelni tej znajduje się WAVELab (Waterloo Autonomous Vehicles Laboratory) laboratorium pojazdów bezzałogowych prowadzone przez prof. Stevena Waslandera. Pracuje się tam zarówno nad pojazdami jeżdżącymi jak i latającymi, przy współpracy z takimi firmami jak Aeryon Labs czy Clearpath Robotics.