Szukali leku na malarię, a znaleźli na raka!

Kanada Series Top News paźd 17, 2015 at 4:00 pm

zz rakCzy to prawdziwy przełom w leczeniu raka? Kanadyjscy i duńscy naukowcy najprawdopodobniej odkryli wspólnie lek, który będzie skutecznie leczył nowotwory.

Naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej oraz z Uniwersytetu w Kopenhadze szukali szczepionki na malarię dla kobiet w ciąży. Zauważyli, że istnieje cząsteczka, dzięki której pasożyt przyczepia się do łożyska.

Po testach okazało się, że ta sama molekuła znajduje się w komórkach rakowych aż 90 proc. nowotworów. Badacze postanowili sprawdzić czy cząsteczka naprawdę działa. Przymocowali toksynę do tej cząsteczki i umieścili na zmienionych przez chorobę komórkach. W ten sposób trucizna zniszczy jedynie komórki nowotworowe, nie uszkadzając zdrowych. Po przetestowaniu tysiąca próbek (od guzów mózgu, po białaczkę) okazało się, że ta molekuła sprawdza się w przypadku 9 na 10 nowotworów.

Dotychczas naukowcy przeprowadzili próby na zwierzętach, którym wszczepiono ludzkie nowotwory. Naukowcy przewidują, że testy na ludziach rozpoczną się w ciągu najbliższych czterech lat. Eksperci są pełni nadziei, że nowy sposób terapii okaże się przełomem i szansą dla milionów chorych na raka.

Nie wiadomo na razie, jak ludzki organizm zareaguje na lek, jakie dawki będą potrzebne ani jakich skutków ubocznych można się spodziewać. Terapia na pewno nie będzie dostępna dla kobiet w ciąży, ponieważ wtedy molekuła odszuka łożysko, a przyczepiona do niej toksyna będzie mogła zabić nienarodzone dziecko.

Aż trudno uwierzyć, że lek został odkryty przez przypadek. Badacze bowiem prowadzili prace nad szczepionka na malarię.