Tekst umowy TPP nie zostanie ujawniony przed wyborami

Kanada Top News paźd 17, 2015 at 6:00 am

zz tpp2Po pięciu latach negocjacji podpisano umowę o wolnym handlu, negocjonowaną przez 12 krajów z regionu Azji i Pacyfiku, w tym Kanadę. Ma ona zarówno oddanych zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników.

Trans-Pacific Partnership (TPP) ma na celu intensyfikację handlu i ułatwienie inwestycji pomiędzy krajami partnerskimi (Australia, Brunei Darussalam, Kanada, Chile, Japonia, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Peru, Singapur, Stany Zjednoczone i Wietnam), promowanie innowacji, wzrostu gospodarczego i rozwoju, oraz wspieranie tworzenia i utrzymania miejsc pracy. Te 12 krajów reprezentuje 40% światowego PKB.

zz tppJednak globaliści, pracownicy służby zdrowia, działacze wolności Internetu, ekolodzy, organizacje pracownicze, grupy poparcia, i niektórzy urzędnicy krytykują efekty negocjacji w dużej mierze ze względu na tajemnicę procesu negocjacji, ekspansywny zakres jej obowiązywania i zawartość kontrowersyjnych klauzul w projektach, które wyciekły i stały się znane publicznie. Umowa może gruntownie przemeblować kanadyjskie stosunki handlowe.

Premier Stephen Harper przekonuje, że ratyfikowanie historycznej umowy o wolnym handlu nastąpi w najlepszym interesie dla kanadyjskiej gospodarki. Wyznaczy ona – jego zdaniem – nowe, obowiązujace standardy w handlu międzynarodowym, chroniąc jednocześnie kanadyjski rynek pracy i lepiej zabezpieczając przyszłe pokolenia. Premier zdradził również, że przewidziano mechanizmy obrony przed negatywnymi skutkami traktatu. M.in. rząd federalny zatwierdził już plan wydania 4.3 mld dolarów jako rekompensat w najbliższych 15 latach w celu ochrony kanadyjskiego rolnictwa przed niekorzystnymi skutkami ubocznymi TPP.

Zawarcie TPP jest także jednym z głównych celów strategii handlowej administracji Obamy. Umowa o Partnerstwie Transpacyficznym musi być jeszcze ratyfikowana przez parlamenty i rządy poszczególnych krajów.

zz tpp4Co może oznaczać jej wdrożenie?

- Eliminację lub redukcję taryf dla szerokiego asortymentu produktów, w tym wieprzowiny, owoców, alkoholi, rzepaku, jęczmienia, maszyn, minerałów i produktów leśnych. Przykładowo – Kanada spodziewa się potrojenia swego eksportu wołowiny do Japonii, po tym jak ten kraj będzie stopniowo wycofywał się z taryf na poziomie 39% do 9%.

- Więcej części samochodowych spływać będzie do Kanady, na czym prawdopodobnie skorzystają producenci i konsumenci, ale stracą pracownicy zatrudnieni w sektorze motoryzacyjnym. Zniesione zostaną taryfy na samochody o ile zawierać one będą 45% części z regionu TPP. To znacznie mniej niż obowiązujące 62,5% w ramach NAFTA, gdzie korzysta się z części sprowadzanych głównie z Chin i Tajlandii.

Ale cała formuła jest bardziej skomplikowana: rząd mówi, że “zachęci” to producentów do korzystania z kanadyjskich części i materiałów, jednocześnie ułatwiając eksport do pozostałych krajów TPP.

- Sektor mleczarski Kanady pozostanie raczej nienaruszony. Obecnie 10% jest zarezerwowana dla produktów zagranicznych. Teraz zostanie dopuszczone kolejne 3.25% z importu. Znacznie mniejsze kwoty importu będą dozwolone dla sektorów dostaw takich artykułów jak jajka, kurczaki i indyki.

- Poprzez wielomiliardowe rekompensaty rolnicy w Kanadzie otrzymają rekompensaty za straty poniesione w wyniku TPP oraz podpisanego z Europą traktatu o wolnym handlu. Niektóre wypłacane będą z góry, rokrocznie, przez okres 10 lat, aby w 100% asekurować farmerskie dochody.

- Traktat nie wyeliminuje subsydiów wspierających lokalne projekty infrastrukturalne, zarówno na komunalnym jak i na krajowym poziomie. Uprości natomiast przetargi z sześcioma regionalnych organami władzy w USA.

- Umożliwi lepszą mobilność siły roboczej w przypadku wysoko wykwalifikowanych pracowników.

- Farmaceutyki nowej generacji, w tym te biologiczne oparte na komórkach macierzystych, będą miały ochronę na wzór patentu przez okres ośmiu lat. Jest to zgodne z polityką państwa kanadyjskiego, ale rozczaruje niektóre inne kraje, które uważają że ochrona powyżej 5 lat podraża leki i dla pacjenta i dla podatnika.

- Pojawią się przepisy chroniące gospodarkę cyfrową oraz technologie typu „cloud computing“. Ma to zabezpieczyć rządy przed odcięciem przepływu danych poprzez ograniczenie praw, które wymagają lokalnego przechowywania danych.

- Przedsiębiorstwa państwowe zmierzą się z większą ilością przepisów. Firmy wspierane przez rząd konkurując z firmami prywatnymi będą miały nowe wymogi przejrzystości oraz zmodyfikowane zasady działania.

- Wprowadzone zostaną nowe prawa pracownicze, w tym przepisy dotyczących pracy dzieci, pracy przymusowej oraz dyskryminacji.

Pełny tekst umowy Trans-Pacific Partnership nie został jeszcze ujawniony i z pewnością nie poznamy go przed nadchodzącymi wyborami.