Czas na zmianę – uważa 71 procent Kanadyjczyków

Kanada Top News paźd 18, 2015 at 6:00 am

sond3

W Kanadzie nie ma ciszy wyborczej, więc do ostatniej chwili możliwe jest publikowanie wyników sondaży przedwyborczych.

W ogłoszonym zrealizowanym w dniach 15-16 października sondażu przez instytut Nanos Research na zlecenie CTV News i The Globe and Mail czytamy, że prawie 70 procent Kanadyjczyków chce zmiany.

Zwolenników zmian z biegiem czasu przybywało

Zwolenników zmian z biegiem czasu przybywało

Tym razem respondenci proszeni byli o odpowiedź na pytanie – “Myśląc o głosowaniu w nadchodzących wyborach federalnych uważasz, że jest czas na zmianę, czy też nie jest to czas na zmianę?”

Wśród przepytanych 1000 Kanadyjczyków aż 71% opowiedziało się za zmianami. Co ciekawe – zmian oczekuje o wiele więcej kobiet (76%) niż mężczyzn (67%).

A oto jak za zmianami opowiedziały się poszczególne grupy wiekowe:

  • 18 do 29 lat – 78,6%
  • 30 do 39 lat – 67,2%
  • 40 do 49 lat – 67,7%
  • 50 do 59 lat – 74,0%
  • powyżej 60 lat – 68,4%

A oto inne wnioski z badań, jakie przeprowadził instytut Nanos:

  • Wyniki wyborów będą miały pozytywny wpływ na gospodarkę uważa większość respondentów. Wśród nich przeważa pogląd, że najlepszy wybór dla pozytywnego wpływu na gospodarkę byłaby liberalna większość. Liczba osób wygłaszających taki pogląd podwoiła się od lipca.
  • sonda1W rankingu zaufania do przywódców partyjnych  wygrywa szef Liberałów Justin Trudeau, któremu ufa 31% Kanadyjczyków, podczas gdy konserwatywnemu Stephenowi Haprerowi ufa 29%. Najmniej respondentów zadeklarowało zaufanie do szefa NDO, Thomasa Mulcaira – 22%.

Badanie zostało przeprowadzone na 1000 osobowej próbie Kanadyjczyków uprawnionych do głosowania. Ankietę przeprowadzono metodą telefoniczną ze wsparciem komputerowym. Zdaniem agencji Nanos statystyczny błąd wynosi ± 3,1 punktów procentowych.