Dzisiaj wybory!

Kanada Top News paźd 19, 2015 at 5:30 am

zz wybory3Kanadyjczycy wybierają dziś nowy parlament i tym samym nowy rząd federalny. Konserwatyści, Liberałowie czy NDP? – oto jest pytanie. Te trzy partie mają tradycyjnie najwięcej szans na wygraną, choć w wyborach startuje ich ponad 30. Kogo wybierzemy – ten będzie rządził Kanadą przez następną kadencję.

Punkty wyborcze czynne są cały dzień – przez 12 godzin. W Ontario otwarte już od 9:30 rano, zamknięte o 9:30 wieczorem.

Na głosowanie należy zabrać ze sobą dostarczoną wcześniej przez pocztę kartę informacyjną (voter information card), która jest dowodem na to, że zostaliśmy zarejestrowani jako wyborcy. Ale i bez niej można zarejestrować się w lokalu wyborczym i oddać głos.

Voter Information Card

Voter Information Card

Należy pamiętać o zabraniu dokumentu potwierdzający tożsamość. Ze zdjęciem i aktualnym adresem, jak np. prawo jazdy. Może być bez adresu ale wówczas trzeba okazać co najmniej 2 inne dokumenty (np. paszport i kartę OHIP).

Nawet karta biblioteczna lub karta kredytowa może być pomocna przy potwierdzeniu tożsamości, ale wówczas nie może to być jedyny posiadany dokument.

zz wybory4W ostateczności przy braku dokumentów tożsamości można złożyć przysięgę zaświadczającą kim jesteśmy (zagrożoną wysoką grzywną w razie poświadczenia nieprawdy).

Więcej o wymaganych dokumentach – TUTAJ.

Wszystkie dodatkowe pytania i odpowiedzi związane z wyborami – TUTAJ.

Kto kandyduje w wyborach w Twoim okręgu wyborczym? - TUTAJ.

Można na żywo obserwować przebieg wyborów w danycm okręgu wyborczym dzięki TEJ STRONIE.