Liberałowie wygrali wybory parlamentarne 2015

Kanada Series Top News paźd 19, 2015 at 8:03 pm

zz lizon942. z rzędu wyborach powszechnych w historii Kanady wybierano nowy parlament.

W wyborach tych zwyciężyła Partia Liberalna a nowym premierem Kanady stanie się Justin Trudeau.

Przywódcy partii na szczeblu federalnym: Stephen Harper, Elizabeth May, Tom Mulcair and Justin Trudeau. Każda z 3 największych partii wystawiła po 338 kandydatów, Green Party – o dwóch mniej.

Przywódcy partii na szczeblu federalnym: Stephen Harper, Elizabeth May, Tom Mulcair and Justin Trudeau. Każda z 3 największych partii wystawiła po 338 kandydatów, Green Party – o dwóch mniej.

Partia Liberalna Kanady (LPC) Justina Trudeau wygrała wybory parlamentarne kończąc tym samym dziewięcioletnie rządy Konserwatystów.

O 338 miejsc w Izbie Gmin walczyli głównie kandydaci trzech największych partii: rządzących Konserwatystów (CPC) oraz opozycyjnych Liberałów i Nowych Demokratów (NDP). Na drugim miejscu znaleźli się Konserwatyści a na trzecim politycy NDP.

Rozkład miejsc w nowym Parlamencie, jak poniżej:

zz election333

Precyzyjne wyniki wyborów w konkretnych okręgach - TUTAJ

Liberałowie zdobyli większość umożliwiającą samodzielne rządzenie. Oznacza to, że 43-letni Trudeau, syn byłego premiera Pierre’a Trudeau, pokonał 56-letniego Stephena Harpera (CPC) i będzie nowym szefem rządu. Harper sprawował urząd od 2006 roku i ubiegał się o czwartą kadencję.

Do głosowania uprawnionych było 26,4 mln osób, z czego 3,6 mln już oddało głos w trakcie zorganizowanego przed tygodniem głosowania przedterminowego, które cieszyło się sporym powodzeniem.

Justin TrudeauW Izbie Gmin kanadyjskiego parlamentu 42. kadencji zasiadać będzie o 30 więcej deputowanych niż poprzednio, ponieważ przybyło nowych 30 okręgów (okręgi wyborcze są jednomandatowe). 105 senatorów mianuje gubernator generalny reprezentujący brytyjską monarchię, na wniosek premiera.

Liberałowie mieli idealny start w wyborach zwyciężając totalnie w 32 okręgach prowincji atlantyckich. A zaledwie 35 miejsc mieli w sumie przed rozwiązaniem Parlamentu. Ich triumf jest olbrzmi i przeklada się na przyszły rząd większościowy.

Już wieści napływające ze wschodniej Kanady sprawiły, że atmosfera w kwaterze głównej PC w Calgary daleka była od optymizmu. Liczono na co najmniej 5 miejsc na wschodzie. Tymczasem PC straciło tam już dwa miejsca ministerialne (ds. spraw Aborygenów i rybołówstwa). A Liberałowie zdobyli wszystkie okręgi po kolei.

Premier Harper zapowiedział rezygnację ze stanowiska szefa partii, pozostanie tylko posłem z Calgary.

Przegrana polskich kandydatów

zz lizon2 zz lizon1Przegrywają w walce o następną kadencję dwaj najbardziej znani kandydaci polskiego pochodzenia, dotychczasowi posłowie, startujący z ramienia PC w Mississauga East (Władysław Lizoń na rzecz Petera Fonseci) i w Etobicoke Centre (Ted Opitz na rzecz Borysa Wrześniewskiego).

Nowy premier Kanady

Nowy premier Kanady

Jednym zdaniem:

- Justin Trudeau zostanie 23. premierem w historii Kanady. I pierwszym, którego ojciec również był premierem.

- Bloc Quebecois podwoił liczbę swoich parlamentarzystów (10) ale nie uzyskał oficjalnego statusu partii i nie odegra większej roli przy większościowym rządzie Liberałów.

- Każdy z przywódców 4 największych partii wygrał wybory w swoim okręgu.

- Minister Imigracji Chris Alexander (PC) poniósł porażkę w Ajax.

Problemy w lokalach wyborczych

Niektórzy wyborcy sygnalizowali problemy w lokalach wyborczych. Jeden z takich lokali (nr 400 w Toronto przy Elizabeth Street) został otwarty dopiero o godzinie 11:00 zamiast o 9:30. W innym nie dostarczono urn na czas. Tworzyły się długie kolejki, wielu czekających zrezygnowało z głosowania.

Kolejki były bolączką w licznych lokalach miejskich. Wywoływane były głównie przez nieudolność komisji wyborczych. Niektórzy głosujący proszeni byli o okazanie dodatkowych dokumentów potwierdzających tożsamość (mimo iż posiadali np. ważne prawo jazdy), innych wyborców komisje nie mogły znaleźć na rejestrach spisowych.

Premier Harper głosował w Calgary

Premier Harper głosował w Calgary

Zasłonięte twarze

Niektórzy wyborcy zakładali maski halloweenowe podczas wyborów, aby podkreślić swój protest przeciwko przepisowi zezwalającemu muzułmankom na głosowanie z zakrytą twarzą. 10 tysięcy osób zapisało się w facebookowej grupie “On October 19, I will vote veiled”, założonej w Quebeku.

zz election12

 

Więcej informacji w kolejnych aktualizacjach,