Powrót Królewicza

Kanada Top News paźd 20, 2015 at 12:30 pm
Pierre Trudeau ze swoim synem Justinem pod pachą honorowany przez oficera RCMP w rezydencji premierów Kanady w Ottawie.

Pierre Trudeau ze swoim synem Justinem pod pachą honorowany przez oficera RCMP w rezydencji premierów Kanady w Ottawie.

Dla Justina Trudeau wyborcze zwycięstwo to po prostu powrót do domu dzieciństwa.

Justin Trudeau wraca tam, gdzie spędził 12 lat swojego życia – do rezydencji premiera Kanady przy 24 Sussex Drive w Ottawie – gdy premierem był jego ojciec Pierre. A ten rządził Kanadą, z krótką niespełna roczną przerwą, od roku 1968 do 1984.

Jak królewicz, po latach wygnania obejmuje schedę po swoim ojcu.

Pierre Trudeau z dziećmi

Pierre Trudeau z dziećmi

Justin od urodzenia w Boże Narodzenie 1971 roku był niemal bez przerwy wystawiony na widok publiczny u boku swojego charyzmatycznego, ale i niekiedy kontrowersyjnego ojca. (n.p. Pierre Trudeau w odróżnieniu od większości przywódców państw zachodnich już dwa dni po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku, uznał decyzję generała Jaruzelskiego za konieczną i słuszną).  Ojciec obecnego przywódcy Liberałów rządził Kanadą z niewielką przerwą w altach 1968- 1984.

Justin Trudeau na pogrzebie ojca

Justin Trudeau na pogrzebie ojca

Justin dopiero po odejściu ojca z urzędu mógł zająć się swoim prywatnym życiem, w którym został nauczycielem i instruktorem snowboardu.

Do życia publicznego Justin Trudeau wrócił w 2000 roku podczas pogrzebu ojca, kiedy to wygłosił poruszającą mowę pożegnalną. Dopiero jednak kilka lat później postanowił bezpośrednio związać się z polityką i w 2008 roku został deputowanym do parlamentu, by powtórzyć ten sukces trzy lata później, mimo że jego partia poniosła największą porażkę w historii.

W 2013 roku Justin Trudeau stanął już na czele Partii Liberalnej i zaczął piąć się z nią ku sukcesowi. Nie tylko obiecywał zwiększenie wydatków, by pobudzić ekonomię, ale też zjednywał sobie ludzi swoją charyzmą, która wielu kazała w nim widzieć kanadyjską wersję Baracka Obamy, a przez rodzinną historię również był porównywany do Kennedych.

Takie zdjęcie z dnia wyborów Justin Trudeau zamieścił na swojej stronie na Facebooku.

Takie rodzinne zdjęcie z dnia wyborów Justin Trudeau zamieścił na swojej stronie na Facebooku.

Ostatecznie ojcu trójki dzieci udało się przekonać do siebie wyborców.

- Mamy szansę na prawdziwą zmianę w Kanadzie i zakończenie dekady rządów Harpera – mówił Trudeau po publikacji pierwszych wyborczych wyników. Trudeau w prawie półgodzinnym wystąpieniu powyborczym podkreślał, że “Kanada jest krajem silnym nie pomimo różnic, lecz dzięki nim”. Zapowiedział otwartość i przejrzystość rządu, który będzie “pracował tak ciężko” jak sami Kanadyjczycy.