Wielki sukces kanadyjskich pianistów

Kanada Top News paźd 22, 2015 at 10:00 am
Charles Hamelin po ogłoszeniu wyników Konkursu Chopinowskiego

Charles Hamelin po ogłoszeniu wyników Konkursu Chopinowskiego

Charles Richard Hamelin – zdobył drugie miejsce, a Yike (Tony) Yang zajął piątą pozycję na rozgrywanym raz na pięć lat Konkursie Chopinowskim.

Laureaci I, II i III nagrody w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina: Seong-Jin Cho (C) z Korei Południowej, Charles Richard-Hamelin z Kanady i Kate Liu z USA

Laureaci I, II i III nagrody w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina: Seong-Jin Cho (C) z Korei Południowej, Charles Richard-Hamelin z Kanady i Kate Liu z USA

Konkurs pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie jest tym dla pianistyki, czym Wimbledon dla tenisa, czym Oscary dla filmu – najbardziej prestiżowym spotkaniem pianistów z całego świata. Z tym, że Wimbledon i konkurs Oscarów odbywają się rokrocznie, a Konkurs Chopinowski raz na pięć lat. Dlatego to właśnie bycie laureatem tego konkursu jest pianistycznym Noblem i otwiera młodym muzykom drzwi do najlepszych i najbardziej cenionych sal koncertowych świata, daje możliwość współpracy z najwybitniejszymi dyrygentami, stwarza szansę na podpisanie lukratywnych kontraktów z wytwórniami płytowymi ale przede wszystkim stwarza możliwość wejścia do wąskiego grona światowej elity pianistycznej.

W tegorocznej, siedemnastej już edycji Konkursu wśród szóstki laureatów znaleźli się dwaj pianiści z Kanady, Charles Richard Hamelin i Yike Tony Yang.

HamelinHamelin zdobył drugą nagrodę w wysokości 25 tysięcy euro, srebrny medal oraz nagrodę ufundowaną przez wielkiego polskiego pianistę Krystiana Zimmermana, w wysokości 10 tysięcy euro za najlepsze wykonanie Sonaty Fryderyka Chopina.

Hamelin urodził się 17 lipca 1989 w niewielkiej miejscowości Lanaudière w Quebecu. Jest absolwentem McGill University i Yale School of Music. Aktualnie studiuje w Conservatoire de Musique de Montréal. Uczestniczył w licznych klasach mistrzowskich. W trakcie swojej kariery osiągnął sukcesy na kilku konkursach pianistycznych:

  • Prix d’Europe (2011) – zwycięzca
  • Narodowy Konkurs Pianistyczny Orkiestry Symfonicznej w Toronto (2012) – I nagroda
  • Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Montrealu (2012) – II nagroda i nagroda za najlepsze wykonanie muzyki kanadyjskiej
  • Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Seulu (2014) – III nagroda i nagroda za najlepsze wykonanie sonaty Beethovena

Jest pierwszym Kanadyjczykiem, który został laureatem jednej z pierwszych trzech nagród Konkursu Chopinowskiego. W 2015 ukazała się jego płyta z muzyką Fryderyka Chopina.

Tony Yike Yang

Tony Yike Yang

Tony Yang urodził się w grudniu 1998 roku. Jest jednym z najmłodszych laureatów Konkursu Chopinowskiego w jego historii. W przeszłości odnosił już liczne sukcesy na konkursach pianistycznych jak pierwsza nagroda na Cooper International Piano Competition w 2014 roku. Młody pianista zdobył też pierwszą nagrodę na 6 Bösendorfer and Yamaha USASU International Piano Competition i był najmłodszym w historii laureatem Hilton Head International Piano Competition w 2013 roku.

Yang obecnie wciąż uczy się w pre-college division of the Juilliard School w Nowym Jorku.

Jeśli mają państwo chwilę czasu, proponujemy wysłuchanie Poloneza-fantazji Op. 61 Fryderyka Chopina w wykonaniu Charlesa Richarda Hamelina: