Wystawa o kanadyjskich lotnikach nad walczącą Warszawą trafiła do Mississaugi. Z listem od Prezydenta RP

Polacy w Kanadzie Top News list 3, 2015 at 12:00 pm

zz wys1W ratuszu miejskim Mississaugi w środę 4 listopada odbędzie się otwarcie wystawy “Kanadyjscy lotnicy na pomoc powstańczej Warszawie”. Początek o godzinie 19:00. Na uroczystości obecni będą burmistrz Mississaugi Bonnie Crombie oraz Konsul Generalny RP w Toronto, Grzegorz Morawski.

Wystawa ta, z eksponatami opisanymi zarówno w języku polskim jak i angielskim, dokumentuje najważniejsze chwile Powstania Warszawskiego oraz udział w nim lotników kanadyjskich dokonujących zrzutów z bronią i prowiantem na walczące miasto. Z halifaxów i liberatorów zamiast bomb zrzucali zasobniki z pomocą dla walczącej w powstaniu Warszawy. Wielu z nich zginęło.

zz wys6

Trasa przelotu

Liberator nad Adriatykiem

Liberator nad Adriatykiem

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa powstała dzięki wysiłkom Ambasady RP w Kanadzie i Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, a sponsorowana jest przez Konsulat Generalny RP w Toronto. Lotnicze misje i zaangażowanie kanadyjskich lotników opisane są przy pomocy zdjęć, listów i filmów. Wcześniej ekspozycja podróżowała po innych miastach, m.in. w Sarni, a wcześniej także w Polsce.

Specjalnie na okazję wystawy w Mississaudze Prezydent RP Andrzej Duda wystosował list, który zamieszczamy poniżej.

zz wys2

 

Zrzut zasobników na Żoliborz

Zrzut zasobników na Żoliborz

Oględziny zrzutowej broni na Tamce

Oględziny zrzutowej broni na Tamce

Szczątki Liberatora na Miodowej

Szczątki Liberatora na Miodowej