Kawiarniana bitwa o „Merry Christmas“

Kanada Series Top News list 9, 2015 at 12:00 pm

zz merryJak co roku w okresie przedświątecznym rozpoczyna się starcie pomiędzy zwolennikami tradycji i poprawności politycznej. Widoczne jest ono w mediach, w polityce i w życiu codziennym. Najnowszym tego przejawem jest historia z kupkami na kawę firmy Starbucks.

Sieć kawiarniana Starbucks (1409 lokali w Kanadzie) wprowadziła do obrotu nowe “świąteczne“ kubki. Wyraźnie unikają one jakiejkolwiek symboliki związanej ze Świętami Bożego Narodzenia i postacią Jezusa Chrystusa, choć w poprzednich latach było to tradycją. Przedstawiają nieokreśloną biało-zieloną postać w koronie na czerwonym tle. Nie ma na nich świątecznych ornamentów ani nawet płatków śniegu.

Joshua Feuerstein

Joshua Feuerstein

Zauważyli to klienci i nie spodobało im się.

„Starbucks usunął Święta Bożego Narodzenia ze swoich kubków, gdyż oni nie cierpią Jezusa“ – napisał były pastor Joshua Feuerstein, na Facebooku, a jego post okazał się wiralnym hitem – obejrzało go ponad 10 mln ludzi. Media społeczne nagłośniły problem.

Mało tego! W kawiarniach Starbuck panuje zwyczaj, że na kubkach wypisuje się imie zamawiającego, które wywołuje się później, kiedy kawa jest już przyrządzona. Feuerstein zaproponował, aby w ramach protestu podawać obsłudze imię „Merry Christmas“, co ma zmusić personel do wielokrotnego wymieniania głośno tej nazwy.

zz merry3Akcja “MerryChristmasStarbucks” nabrała ogromnych rozmiarów. Dzięki temu w kawiarnich Starbuck co chwilą słychać okrzyk „Merry Christmas“.