Strzeż się nowych oszustw przez telefon! Oszuści udają urzędników…

Kanada Przekręty Series Top News list 11, 2015 at 12:40 pm

zz scam1 W tej sprawie otrzymujemy stale sygnały zarówno od Czytelników, jak i od zawodowych księgowych. A sprawa jest poważna skoro specjalne ostrzeżenie wydała Canada Revenue Agency (CRA). Doszło bowiem do wielu kradzieży tożsamości w jej imieniu, a także oszustw finansowych.

Najczęściej chodzi o telefony, podczas których rozmówca twierdzi, że jest pracownikiem CRA (a nie jest). Fikcyjny urzędnik używa agresywnego i stanowczego języka aby przestraszyć podatników, którzy coś rzekomo zalegają fiskusowi i w ten sposób zmusić ich do spłacenia fikcyjnych długów do CRA.

Kiedy ofiara otrzymuje telefon od osoby podającej się za pracownika CRA, dowiaduje się najczęściej, że zalega z podatkami. Rozmówca domaga się wówczas natychmiastowej zapłaty za pomocą karty kredytowej. Jeżeli ofiara nie dysponuje takową, oszust poleca wykupienie karty przedpłaconej (prepaid card) i natychmiastowe oddzwonienie z tą informacją.

Podatnikowi grozi się często sądem, a nawet więzieniem czy deportacją! O takich telefonach (rzadziej emailach) poinformowało nas kilka Czytelników, jak również współpracujący księgowi.

zz scam2Jeśli ktokolwiek okazał się ofiarą takiego oszustwa lub otrzymał podobny telefon proszony jest o natychmiastowy kontakt z Canadian Anti-Fraud Centre (ogólnokrajowe centrum zewalcznia nadużyć finansowych): 1-888-495-8501.

www.antifraudcentre-centreantifraude.ca

Jeśli jednak uważasz, że mogłeś stać się ofiarą oszustwa lub kradzieży danych  osobowych, skontaktuj się z lokalną policją.

CRA informuje, że łatwo odróżnić prawdziwe telefony od tej instytucji. Aby dopomóc w identyfikacji możliwych oszustw, doradza skorzystanie z poniższych wskazówek:

CRA:

- nigdy nie żąda przedpłaconych kart kredytowych;

- nigdy nie prosi o informacje na temat paszportu, karty OHIP lub prawa jazdy;

- nigdy nie łączy danych podatnika z inną osobą, chyba że po otrzymaniu odpowiedniego zezwolenia;

- nigdy nie zostawia danych osobowych na automatycznej sekretarce;

- nigdy nie prosi o pozostawienie wiadomości zawierające dane osobowe na automatycznej sekretarce.

W przypadku wątpliwości, należy zadać sobie pytania:

- Czy jest jakiś powód, że CRA dzwoni do mnie?

- Czy mam saldo zaległości podatkowych?

- Czy osoba dzwoniąca prosi o informacje, które już znajdują się w moim zeznaniu podatkowym?

- W jaki sposób dzwoniący dostał mój adres e-mailowy lub numer telefonu?