Torontońskie obchody Remembrance Day

Lokalnie Top News list 11, 2015 at 9:04 am

RD

11 listopada to polskie Święto Narodowe, ale to również Święto Pamięci w Kanadzie.

W Remembrance Day wspominamy tych co służyli w czasie konfliktów wojennych, na misjach pokojowych, tych co zginęli. Czcimy ich odwagę i poświęcenie.

W Toronto odbędą się specjalne uroczystości wyróżniające ten dzień wśród wielu innych.

Stary Ratusz będzie świątecznie przystrojony. W jego salach odbędzie się specjalny program artystyczny, który również obejmie czytanie “In Flanders Fields”. Pod Pomnikiem stojącym przed gmachem Starego Ratusza złożone zostaną wieńce i kwiaty, a burmistrz Toronto, John Tory, wygłosi okolicznościowe przemówienie. Podobne imprezy odbędą się w dzielnicowych ośrodkach East York, Etobicoke, North York, Scarborough i York.

RD3CN Tower zostanie wieczorem specjalnie oświetlona w czerwonym kolorze maków – symbolu Remembrance Day. O godzinie 11 pracownicy CN Tower wstrzymają wszelką aktywność by uczcić bohaterów dwoma minutami ciszy. Następnie odczytany zostanie poemat “In Flanders Fields” i odegrana na trąbce melodia “The Last Post”.

W Fort York National Historic Site o 10:45 odbędzie się przemarsz żołnierzy od zachodniej bramy Fort York do Strachan Avenue Military Cementery w mundurach wojskowych z epoki. O godzinie 11 odbędzie się apel ku czci żołnierzy, którzy zginęli w czasie konfliktów takich jak: wojny 1912 roku, wojny krymskiej, w Południowej Afryce (Boer), dwóch wojnach światowych oraz wojskowych misji pokojowych, w których uczestniczyli Kanadyjczycy.

Wszystkie pojazdy TTC o godzinie 11 wstrzymają swój ruch na dwie minuty. Pociągi metra zatrzymają się na peronach. Autobusy i tramwaje na przystankach. Po dwóch minutach ciszy powrócą do normalnego kursowania.