Cały świat zaświecił się w kolorach francuskiej flagi. Od Chrystusa z Rio po wodospad Niagara

Kanada Top News list 15, 2015 at 12:30 pm
CN Tower w Toronto

CN Tower w Toronto

Na znak solidarności z narodem francuskim po tragicznych zamachach w Paryżu na całym świecie zmieniono nocne oświetlenie setek znanych budynków i budowli. Od pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, przez One World Trade Center w Nowym Jorku po wodospad Niagara.  

W Kanadzie trójkolorowe barwy francuskiej flagi ukazały się także m.in. na CN Tower w Toronto i Calgary Tower.

Co dotychczas wiadomo zamachach w Paryżu?

Niagara Falls

Niagara Falls

Ataki rozpoczęły się 13 listopada o 21:16 czasu lokalnego. W krótkim odstępie czasu doszło do trzech eksplozji i sześciu strzelanin. Eksplozje miały miejsce przy Stade de France w północnej części Saint-Denis. Najkrwawszy atak miał miejsce w teatrze Bataclan. Zamachowcy wzięli zakładników i starli się z policją. Policja podjęła się szturmu teatru, który zakończył się 14 listopada o 0.58 czasu lokalnego. Zabito ośmiu sprawców, a służby wciąż szukają wspólników. Zginęło co najmniej 129 osób, w tym 89 w teatrze Bataclan. 352 osób zostało rannych, z czego 99 osób jest w ciężkim stanie.

W odpowiedzi na ataki prezydent Francji François Hollande ogłosił w orędziu telewizyjnym stan wyjątkowy oraz tymczasowe zamknięcie granic we Francji. 14 listopada Hollande powiedział też, że ataki zostały zorganizowane poza granicami państwa przez tzw. Państwo Islamskie wspierane wewnątrz kraju. Były to najkrwawsze ataki we Francji od czasu II wojny światowej i doprowadziły do pierwszego stanu wyjątkowego na terenie całego kraju od czasu wojny algierskiej w 1961. Wprowadzono też pierwszą godzinę policyjną od 1944, nakazując paryżanom pozostanie w domach. Przed atakiem Francja była w stanie gotowości po zamachach w Paryżu ze stycznia 2015, gdy zginęło 17 osób.

Calgary Tower

Calgary Tower

14 listopada Państwo Islamskie potwierdziło swój udział w atakach. Prezydent Hollande nazwał ataki „aktem wojny”.

Premier Kanady Justin Trudeau, który przebywał w Turcji na szczycie G20 zapewnił, że jego kraj zapewni Francji wszelką możliwą pomoc. Trudeau wyraził solidarność z „francuskimi kuzynami“ Kanady.

Premier Kanady deklarował przed wyborami wycofanie kanadyjskich myśliwców z koalicji bombardujacej Państwo Islamskie w Iraku. Zapytany czy podtrzymuje swoje słowo, powiedział: - Jest za wcześnie żeby wyciągać wnioski po tym co się stało we Francji, za wcześnie aby dokonywać konkluzji.

Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro

Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro